
Izola je ta teden gostila rokodelske delavnice, ki že enajsto leto združujejo najspretnejše upokojence iz številnih slovenskih krajev. Tudi tokrat se je osrednje dogajanje odvijalo v Hotelu Delfin, kjer Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) že tradicionalno prireja ta dogodek. Delavnice so pomembne predvsem s stališča ohranjanja rokodelskega znanja ter negovanja pozabljenih tradicij domače in umetne obrti. Navsezadnje pa vse te veščine krepijo njihove kognitivne sposobnosti ter starejše spodbujajo k ustvarjalnosti.
Na letošnjem srečanju se je zbralo več kot 160 upokojencev iz vseh trinajstih pokrajinskih regij Slovenije. Rokodelci, ki so se predstavili v Hotelu Delfin, se sicer ukvarjajo z izdelavo cvetja, pletenjem košar, kaligrafijo, slikanjem na steklo, izdelavo voščilnic, nakita ter marsičem drugim. Vse to počnejo predvsem zaradi ljubezni do te dejavnosti, zato izdelki večinoma romajo v roke njihovih prijateljev, sorodnikov in drugih bližnjih. Izjemoma se nekateri znajdejo tudi na prodajnih policah.
Delavnice so tudi letos potekale v skoraj vseh prostorih izolskega hotela, ena pa je bila še na osnovni šoli Dante Alighieri, učenci katere so prvi večer srečanja poskrbeli za kulturni program, saj so na odru nastopili skupaj s triom Z. Častni gost dogodka je bil tudi tokrat državni sekretar Dejan Židan, ki je govoril o pomembnosti rokodelstva pri nas: “Kot narod se definiramo z jezikom, s kulturo in z dejanji, ki smo jih počeli v preteklosti. Če bomo to znali spoštovati, ohranjati in razvijati, bomo kot narod obstali. To je nekaj, česar si vsi želimo in zaradi česa mora rokodelstvo obstati.’’ Prav zato nekdanji minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Republike Slovenije spodbuja mlade k ohranjanju te dejavnosti tudi med mlajšimi generacijami.
‘’Mladi bi morali na rokodelstvo gledati tudi kot na možnost gospodarske aktivnosti. Rokodelski izdelki so vedno bolj iskani in cenjeni. Kljub temu, da je za pripravo potrebno veliko časa in dela, pa lahko predstavljajo odlično poslovno priložnost,’’ je za konec še dodal Židan, ki na rokodelstvo ne gleda zgolj iz ljubiteljskega vidika pač pa v njem vidi tudi možnost dodatnega zaslužka.
ANDRAŽ VELKAVRH