Slovenski center za raziskovanje samomora UP IAM pripravlja študijo Družbeni mediji in samomorilno vedenje: študija vpliva objav novinarskih prispevkov o samomoru na komentatorje in bralce.
Ugotavljajo namreč, da neodgovorno in neprimerno poročanje o samomoru lahko povečuje tveganje za posnemanje takšnega vedenja. Odgovorno, ustrezno poročanje, pa to tveganje zmanjšuje. Opažajo, da se v zadnjih dvajsetih letih situacija glede poročanja izboljšuje, saj vključuje manj škodljivih informacij, ki bi lahko sprožile posnemanje posameznikov, in več informacij o tem, kako pomagati in kam se obrniti za pomoč.
»Raziskava ima tri ključne namene. Prvi je raziskati značilnosti novinarskih prispevkov o samomoru, ki so objavljeni na družbenih omrežjih. Drugi cilj je raziskati, kako objave vplivajo na uporabnike družbenih omrežij. Kot tretji cilj pa smo si zadali pripravo smernic na podlagi izsledkov, ki spodbujajo poročanje o samomoru na družbenih omrežjih,« je povedala Vanja Gomboc iz Slovenskega centra za raziskovanje samomora UP IAM.
Za raziskavo iščejo posameznike med 18. in 40. letom starosti. Udeleženci, ki se bodo odločili za sodelovanje, bodo prebrali nekaj medijskih objav na raziskovalno tematiko in odgovorili na par vprašanj, kot so, kako so se počutili ob branju in kaj so ob posamezni objavi doživljali.
ANA ZUPAN