Dijakinja s posebno raziskavo do novih ugotovitev glede Kosovelovih rokopisov

Dijakinja Manca Boh z Gimnazije Želimlje je za raziskavo rokopisov Srečka Kosovela na 60. Srečanju mladih raziskovalcev osvojila prvo mesto na interdisciplinarnem področju in prejela zlato priznanje. Z raziskavo, ki povezuje kemijske metode in literarno vedo, je pokazala, da so Kosovelove pesmi različnih slogov najverjetneje nastajale vzporedno.

Manca Boh je svojo ljubezen do literature in naravoslovja združila v raziskavi, ki povezuje področji kemije in kemijske tehnologije ter slovenskega jezika ali književnosti, so sporočili iz Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK). Pod mentorstvom učiteljice Gimnazije Želimlje Eve Lajevec ter somentorstvom ravnateljice NUK Jane Kolar in Hend Mahgoub s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani je z analizo črnil v rokopisih preiskovala časovni okvir nastanka pesmi Srečka Kosovela.

Ena od izhodiščnih predpostavk raziskave je bila, da je Kosovel zaradi skromnih materialnih razmer verjetno uporabljal manjše število črnil in pisal hkrati. Prav zato lahko analiza kemijske sestave črnil pomaga pri določanju časovnega okvira nastanka posameznih rokopisov, ki so pogosto zapisani na različnih vrstah papirja in tiskovin.

Raziskava po njihovih navedbah predstavlja pionirski interdisciplinarni pristop, ki povezuje kemijske analitske metode in literarno vedo pri preučevanju rokopisnega gradiva slovenske kulturne dediščine.

Raziskovalci so z analizo kemijske sestave črnil na približno 50 datiranih in nedatiranih rokopisih prepoznali tri potencialne skupine črnil, ki jih je mogoče povezati z različnimi obdobji nastajanja pesnikovih del. Rezultati obenem nakazujejo, da so slogovno zelo različne pesmi, od impresionističnih in ekspresionističnih do konstruktivističnih, najverjetneje nastajale v razmeroma kratkem obdobju približno dveh let.

“To podpira domnevo, da Kosovelov ustvarjalni razvoj ni potekal strogo zaporedno, temveč so pesmi različnih slogov nastajale vzporedno,” so zapisali.

“Raziskava je pokazala, da lahko neinvazivne spektroskopske metode, podprte z multivariatno analizo podatkov in metodami strojnega učenja, pomembno dopolnijo literarnozgodovinske pristope pri preučevanju Kosovelovega opusa. Ugotovitve potrjujejo potencial tega multidisciplinarnega pristopa in odpirajo nove možnosti za raziskovanje rokopisnega in arhivskega gradiva slovenske kulturne dediščine,” so poudarili.

Po njihovih besedah je uspeh raziskave in njena odmevnost v letu, posvečenem Srečku Kosovelu, še posebej dragocena, saj “na inovativen način približujeta pesnikovo zapuščino novim generacijam”.

Manca Boh je projekt predstavila na 60. Srečanju mladih raziskovalcev in z njim osvojila prvo mesto na interdisciplinarnem področju ter prejela zlato priznanje. Srečanje, ki ga organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije, je potekalo 18. maja v Murski Soboti, v zaključnem izboru pa je sodelovalo 236 raziskovalnih nalog.

Namen srečanja mladih raziskovalcev je zgodnje uvajanje mladih v znanost, popularizacija znanosti in tehnike, odkrivanje mladih talentov in jih spodbujati k poglabljanju znanja, ustvarjalnosti ter raziskovalni dejavnosti.

Projekt je sicer že marca pritegnil pozornost širše javnosti. Manca Boh in sodelavka NUK Ajda Zavrtanik Drglin, vodja projekta občanske znanosti Od rokopisa do besede, sta na Znanstvenem slamu v Kinu Šiška predstavili povezani raziskavi o Kosovelovih rokopisih in osvojili drugo mesto.

Back to top button