V Sindikatu Dravskih elektrarn Maribor (DEM) so zaskrbljeni glede predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Skrbi jih, da bi posledično breme za reševanje težav padlo na zaposlene v DEM. Sporočajo, da ne bodo podprli odločitev, ki bi lahko ogrozile DEM in posledično socialne pravice delavcev.
Kot so v sporočilu za javnost zapisali v Sindikatu DEM, so zelo zaskrbljeni zaradi dogajanja v skupini Holding Slovenske elektrarne (HSE) oz. aktivnosti v zvezi s pripravo in usklajevanjem omenjenega interventnega zakona.
“Utemeljeno nas skrbi, da bo situacija, ki smo ji priča, vodila do strogih varčevalnih ukrepov v naši družbi,” so zapisali. Ti varčevalni ukrepi na področju vlaganja v razvoj, tehnologijo, infrastrukturo in kadre bi po oceni sindikata lahko povzročili stagnacijo, ki bi neizogibno vplivala tudi na standard delavcev v DEM in ogrozila delovno okolje, ki so ga zgradili skozi leta.
Ob tem poudarjajo, da razumejo sindikalno udejstvovanje v družbah Teš in Premogovnik Velenje ter podpirajo prizadevanja sindikalnih kolegov, da zaščitijo interese in socialne pravice zaposlenih v teh družbah.
“Hkrati pa želimo tudi jasno povedati, da delavci družbe DEM ne moremo biti tisti, ki bomo nosili breme za reševanje težav, za katere nismo odgovorni in na katere nismo imeli vpliva. Naša odgovornost je, da zaščitimo poslovanje in razvoj družbe DEM in poskrbimo za dolgoročno varnost naših delovnih mest,” so izpostavili.
Poslovodstvu družbe DEM, poslovodstvu skupine HSE, pristojnemu ministrstvu in vladi zato sporočajo, da ne bodo podprli nobenih odločitev, ki bi lahko ogrozile njihovo družbo, poslovanje, razvoj ter posledično socialne pravice in standard delavcev.
Ob tem pozivajo vse deležnike, da naj premislijo o posledicah svojih odločitev in upoštevajo, da zdravih temeljev družbe DEM ne bi smeli spodkopavati z reševanjem težav na drugih področjih.
“Naša družba ima svoje načrte, razvojne projekte in cilje, ki so ključni za našo prihodnost in prihodnost slovenske energetike,” so navedli in izpostavili, da DEM že danes proizvede več kot tretjino električne energije v Sloveniji in več kot 80 odstotkov vse električne energije, proizvedene iz obnovljivih virov energije, kar bi lahko z nepremišljenimi ukrepi ogrozili.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je v začetku septembra sporočil, da se je finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj zaostrilo do te mere, da ji brez ukrepanja države z letom 2025 grozi stečaj.
Ministrstvo je zato predvidelo omejitev delovanja Teša in Premogovnika Velenje zgolj na ogrevanje. Skladno s tem je bil v drugi polovic oktobra v javno obravnavo že poslan osnutek interventnega zakona. Ta naj bi omogočil, da se pospešeno pripravita tudi oba zakona, ki sta ključna za preobrazbo Šaleške doline, in sicer zakon o zapiranju Premogovnika Velenje in zakon o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije.
Predlogu zakon med drugim nasprotujejo velenjska občina, Gospodarska zbornica Slovenije in Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES). Osnutku predloga zakona prav tako nista naklonjena sindikat Teša in Premogovnika Velenje, zato sta prekinila socialni mir.