IJS s serijo dogodkov na temo jedrske energije

Institut Jožef Stefan (IJS) med 19. septembrom in 7. novembrom pripravlja serijo dogodkov, na katerih bodo raziskovalci spregovorili o pomenu jedrske energije, ki jo uvrščajo med vire energije z enim najmanjših vplivov na okolje. Dogodki bodo vsak četrtek ob 18. uri večinoma potekali v Reaktorskem centru IJS v Podgorici, so sporočili z IJS.

Na IJS, ki na področjih jedrske energije, jedrske tehnike, jedrske fizike, reaktorske in radiacijske fizike velja za vodilno slovensko institucijo, serijo dogodkov o jedrski energiji organizirajo v času pred referendumom o zagotavljanju električne energije z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je namreč javnost ravno v tem času “najbolj željna in tudi potrebna informacij” o pomenu jedrske energije.

Na dogodkih bodo o jedrski energiji spregovorili različni strokovnjaki IJS. Že ta četrtek bo vodja odseka za reaktorsko fiziko IJS in vodja reaktorja Triga v Reaktorskem centru IJS Luka Snoj spregovoril o jedrskih raziskavah v vsakdanjem življenju. Snoj je eden vodilnih mednarodno uveljavljenih strokovnjakov na področju fizike jedrskih reaktorjev, njegovo področje raziskovanja pa so predvsem nizkoogljični stabilni viri energije, so na IJS napisali o njegovem delu.

Podoktorska raziskovalna asistentka na odseku za reaktorsko fiziko IJS Tanja Goričanec bo 26. septembra predavala o radioaktivnosti in sevanju ter med drugim poskušala odgovoriti na vprašanje, ali prejmemo več sevanja ob obisku jedrske elektrarne ali Postojnske jame. Goričanec sicer raziskuje področje reaktorske fizike, kjer izvaja napredne računske simulacije raziskovalnih in močnostnih reaktorjev, so navedli. Za svoje doktorsko delo je prejela tudi nacionalno štipendijo L’Oreal-Unesco Za ženske v znanosti 2023.

Med predavatelji bo tudi Janez Kokalj z odseka za reaktorsko tehniko IJS, ki bo 3. oktobra spregovoril o tem, kako deluje jedrska elektrarna, kako iz atomov dobimo elektriko in zakaj se iz hladilnih stolpov kadi vodna para. Kokalj na odseku raziskuje področje parnih eksplozij ter razvoja malih modularnih reaktorjev. Je slovenski mladinski predstavnik v evropskem združenju pooblaščenih organizacij, član upravnega odbora Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije ter nekdanji predsednik in predstavnik za mednarodne odnose v mladinski sekciji društva.

Vodja skupine Fuzijska nevtronika na IJS in član upravnega odbora evropske agencije za največji fuzijski reaktor Iter, ki ga gradijo v Franciji, Igor Lengar bo 10. oktobra predstavil nizkoogljične vire energije. Vodja odseka za reaktorsko tehniko IJS Leon Cizelj pa bo 17. oktobra pozornost namenil jedrski varnosti. V letih 2016-2020 je Cizelj predsedoval Evropskemu združenju za jedrsko izobraževanje ENEN, v letih 2022-2023 pa tudi Evropskemu združenju jedrskih strokovnjakov ENS.

Serijo dogodkov bo IJS 7. novembra sklenil s predavanjem raziskovalca na področju reaktorske fizike na IJS Jana Maleca. Slednji bo spregovoril o ceni jedrske energije in o možnih alternativah. Maleca zanimajo predvsem jedrski podatki in njihov vpliv na reaktorske preračune.

Back to top button