Nekoč so bile zasebne šole povezane z višjimi socialnimi sloji, danes pa to ne drži več, saj so v zasebne šole vpisani otroci iz različnih družbenih ozadij. Starši se za zasebne šole pogosto odločajo, ker javni šolski sistem ne ponuja programov, ki bi ustrezali posebnim potrebam njihovih otrok. Katera izbira je torej boljša?
Prednosti javnih osnovnih šol
Javne osnovne šole so v Sloveniji temelj izobraževalnega sistema. Financirane so s strani države, kar pomeni, da je izobraževanje za otroke brezplačno, čeprav to ne izključuje drugih stroškov, kot so izleti, šole v naravi in podobno. Javne šole sledijo enotnemu nacionalnemu učnemu načrtu, ki zagotavlja enako raven izobraževanja po vsej državi. Učitelji v teh šolah so visoko usposobljeni in morajo ustrezati strogim standardom. Prednosti javnega šolstva torej vključujejo brezplačno izobraževanje, enoten kurikulum in socialno povezanost, saj učenci prihajajo iz lokalnega okolja.
V Sloveniji deluje šest zasebnih šol, ki izvajajo javno veljavne programe
Zasebne osnovne šole ponujajo alternativne izobraževalne pristope, prilagojene posameznim učencem, njihovim željam in potrebam. Te šole so manjše, v razredu je manj učencev in zato lahko ponujajo bolj individualiziran pristop.
V Sloveniji deluje šest zasebnih šol, ki izvajajo javno veljavne programe, to pomeni, da so priznane in učenci, ki so tja vpisani, po končani šoli dobijo priznano izobrazbo: Waldorfska šola Ljubljana, Osnovna šola Alojzija Šuštarja Ljubljana, Montessori inštitut, Zavod za pomoč staršem pri razvoju otrok, Zasebni vzgojno-izobraževalni zavod Waldorfska šola Maribor, Vzgojno-izobraževalni zavod Antona Martina Slomška Maribor, Osnovna šola Montessori ter Inštitut za celostno vzgojo in izobraževanje otrok LILA.
Kaj so posebnosti zasebne šole
Da zasebna osnovna šola izvaja javno veljavni program, mora zagotavljati pouk slovenskega jezika, matematike, tujega jezika, zgodovine, državljanske in domovinske vzgoje ter etike, športne vzgoje, vsaj enega naravoslovnega in enega družboslovnega predmeta in vsaj enega predmeta s področja umetnosti. Dodatne predmete in način učenja pa lahko prilagajajo učencem.
Prednosti zasebnih šol so manjši razredi, v katerih lahko učitelji z učenci delajo bolj neposredno, posebni učni programi in dodatne dejavnosti. Če pogledamo konkretne primere: OŠ Alojzija Šuštarja združuje klasične kulturne vrednote z versko vzgojo, saj izvaja javno veljaven program s katoliško usmeritvijo. V svoj urnik so vključili več praktičnih veščin, klasično kulturo z latinščino in poudarek na domoljubju ter učenju na prostem. OŠ Lila ponuja kombinirane oddelke in poseben poudarek na osebnem razvoju (njihov program vključuje dodatna predmeta Osebni razvoj in Razumevanje ljudi) ter poučevanje tujih jezikov že v prvem razredu. Ne uporabljajo delovnih zvezkov, veliko časa preživijo v naravi, prehrana pa je vegetarijanska. Waldorfske šole delujejo v ciklih, v katerih se učenci za več tednov osredotočijo na en predmet. Pouk vključuje učenje angleškega in nemškega jezika, ročna dela in lesorez, igranje na flavto ter gledališke igre. Montessori pa daje poudarek na individualnem delu v prilagojenih učilnicah, kjer otroci delajo samostojno ali v skupinah, imajo omogočeno prosto gibanje po razredu in sami izbirajo delo.
Zasebne osnovne šole se sofinancirajo iz javnih sredstev
Večina zasebnih osnovnih šol prejema javna sredstva v višini 85 odstotkov. Ker delovanje zasebnih šol ni v celoti financirano s strani države, starši plačujejo šolnine, ki se razlikujejo glede na šolo in socialni položaj družine. Mesečna šolnina na Waldorfski šoli znaša na primer od 60 do 220 evrov, na OŠ Alojzija Šuštarja pa do 85 evrov, poleg dodatnih prispevkov za posebne programe (ki znašajo okoli 30 evrov). V OŠ Montessori Ljubljana je šolnina med 105 in 230 evrov mesečno, medtem ko je v OŠ Lila ta strošek nekaj čez 300 evrov.
Izjema pri financiranju so zasebne osnovne šole, ki so bile ustanovljene po spremembi zakona leta 2021. Te šole lahko pridobijo za izvedbo obveznega dela javno veljavnega programa tudi 100 odstotkov javnih sredstev, vendar v tem primeru potem ne smejo zaračunavati šolnin.
Kam torej vpisati otroka?
Odgovor na vprašanje, katera vrsta šole je boljša, ni enostaven. Odvisno je od potreb in pričakovanj posamezne družine. Javne šole ponujajo dostopno in enotno izobraževanje, medtem ko omogočajo zasebne šole več prilagodljivosti in posebnih programov, kar je lahko odločilno za otroke s posebnimi interesi ali potrebami. Končna odločitev naj temelji na tem, kaj najbolj ustreza otroku in družini kot celoti.
Petra Znoj