ZN za sodelovanje Ukrajine v mirovnih pogajanjih

Pomočnik generalnega sekretarja ZN za Evropo, srednjo Azijo in Ameriko Miroslav Jenča je na današnjem zasedanju Varnostnega sveta ZN o Ukrajini poudaril, da bo moral kakršenkoli mirovni sporazum spoštovati suverenost, neodvisnost in ozemeljsko celovitost Ukrajine v skladu z ustanovno listino ZN.

Današnje zasedanje je sklicala Rusija ob deseti obletnici sporazuma Minsk II, sprejetega po ruski zasedbi Krima, od katerega je potem ruski predsednik Vladimir Putin enostransko odstopil tik pred napadom na Ukrajino februarja 2022.

Na to je Rusijo danes spomnila britanska veleposlanica Barbara Woodward, ki je poudarila, da ne bo dovolila ruskega izkoriščanja Varnostnega sveta za izkrivljanje resnice o nezakoniti vojni.

“Rusija je dokazala svoje imperialistične ambicije in to, da ni niti najmanj zanesljiv partner pri sporazumih,” je dejala veleposlanica in zagotovila trdno podporo Velike Britanije pri obrambi Ukrajine.

“Še naprej bomo zagotavljali konkretno podporo Ukrajini, dokler bo to potrebno, in jasno smo povedali, da mora biti Ukrajina v središču kakršnihkoli pogajanj,” je poudarila.

Predstavnik ZDA je na današnjem zasedanju bolj kot odločno podporo nadaljevanju pomoči Ukrajini poudarjal potrebo po sklenitvi miru, pri čemer pa sodelovanja Ukrajine in EU ni izključil.

Diplomatski viri so potrdili, da ZDA sedaj tudi v ZN širijo stališče, da Ukrajina Krima ne bo dobila nazaj, kot sta to doslej še pred začetkom pogajanj z Rusijo povedala tako ameriški predsednik Donald Trump kot obrambni minister ZDA Pete Hegseth.

Jenča je poudaril, da sporazum Minsk II dokazuje, da podpis sporazuma ni nobeno jamstvo za trajni konec nasilja. Dejal je, da ZN spodbujajo diplomacijo za pravičen mir, vendar s polnim sodelovanjem Ukrajine.

Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija je dejal, da EU in Velika Britanija ne moreta biti del pogajanj o Ukrajini zaradi zaslepljenosti z rusofobijo.

“Evropski politični palčki nameravajo še naprej oboroževati Ukrajino,” je dejal in dodal, da je z republikansko zmago na volitvah v ZDA nastala možnost za prekinitev ognja v Ukrajini.

Slovenija je vedno podpirala sporazum iz Minska in spodbujala obe strani, da ga uveljavita, pa je dejal veleposlanik Samuel Žbogar in poudaril, da bo moral biti bodoči mirovni sporazum dovolj natančen, z jasnimi časovnimi okvirju in nadzornimi mehanizmi.

“Rusija je z invazijo kršila mednarodno pravo, Ustanovo listino ZN (…). Rusija mora Ukrajini in Evropi dokazati, da ji lahko zaupata,” je dejal Žbogar.

Rusija je na zasedanje ponovno povabila soustanovitelja glasbene skupine Pink Floyd Rogerja Watersa, ki se je zavzel za hiter konec spopadov in med drugim menil, da bo Krim ostal ruski, ker je “po ruski zasedbi 95 odstotkov Ukrajincev s Krima glasovalo za odcepitev od Ukrajine”.

Waters odgovornost za vojno pripisuje tudi evropskim in drugim zaveznikom Ukrajine.

Back to top button