
Rusija je ponoči izvedla nove napade na Ukrajino. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bil do napadov le nekaj ur po okvirnem dogovoru o zagotovitvi varne plovbe v Črnem morju kritičen, češ da Moskva ne zasleduje pravega miru. Moskva je zaradi nadaljevanja napadov Kijev obtožila spodkopavanja dogovora, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Tako obsežni napadi po pogajanjih o prekinitvi ognja so jasen signal vsemu svetu, da Moskva ne zasleduje pravega miru,” je zapisal Zelenski na družbenih omrežjih.
“Svet mora jasno pritisniti na Rusijo in odločno ukrepati – več pritiska, več sankcij s strani ZDA -, da se ustavi ruske napade,” je še sporočil Zelenski.
Rusija je čez noč nad Ukrajino izstrelila 117 brezpilotnih letal, od katerih so jih uspeli 56 sestreliti, 48 pa jih je izginilo z radarja, ne da bi povzročili škodo, so sporočile ukrajinske sile.
So pa droni poškodovali stavbe v mestu Krivi Rog v osrednjem delu države in v obmejni regiji Sumi, so sporočile lokalne oblasti. Tarče napadov so bile tudi druge obmejne regije, vključno z Doneckom, kjer so bili v zadnjih 24 urah po navedbah tamkajšnjega guvernerja Vadima Filaškina ubiti trije ljudje.
Rusija je medtem obtožila Ukrajino, da je ponoči napadla njeno energetsko infrastrukturo, kar je Kijev zanikal kot “širjenje neutemeljenih in lažnih obtožb v želji, da bi podaljšala vojno”.
Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Ukrajina z droni napadla skladišče zemeljskega plina na nezakonito priključenem polotoku Krim in energetsko infrastrukturo v regiji Brjansk. “Režim v Kijevu, ki še naprej škoduje ruski civilni energetski infrastrukturi, dejansko dela vse, da bi onemogočil rusko-ameriške dogovore,” je dodalo.
Rusija in Ukrajina sta se na ločenih pogovorih v Savdski Arabiji strinjali, da bosta zagotovili varno plovbo v Črnem morju, je v torek sporočila Bela hiša. Zavezali so se tudi prepovedi napadov na energetske objekte in prizadevanju za vzpostavitev trajnega miru. Kot so dodali v Beli hiši, bodo ZDA ob tem Rusiji pomagale obnoviti dostop do svetovnega trga za njene kmetijske proizvode.
Moskva trdi, da 30-dnevna prekinitev napadov na energetsko infrastrukturo velja od 18. marca, ko jo je z dekretom odredil ruski predsednik Vladimir Putin, vendar je njen nadzor nejasen, ZDA pa je niso potrdile. Sporočile so samo, da sta se Moskva in Kijev dogovorila, da bosta pripravila ukrepe, ki bodo vodili do te prekinitve napadov.
Kijev je Moskvo obtožil, da je ruska vojska od 18. marca osemkrat napadla energetsko infrastrukturo v Ukrajini, še poroča AFP.