
ZDA so lani po prvi oceni vlade zabeležile 5,7-odstotno gospodarsko rast, potem ko se je gospodarstvo zaradi pandemije covida-19 leto prej skrčilo. Še večjo rast bruto domačega proizvoda je v zadnjem četrtletju preprečilo hitro širjenje koronavirusne različice omikron; v zadnjem trimesečju je bila rast 6,9-odstotna.
Gospodarska rast v ZDA je bila lani najvišja po letu 1984, ko se je ameriško gospodarstvo okrepilo za 7,2 odstotka. Močan odboj je sledil recesiji leta 2020, ki jo je povzročila pandemija covida-19. Gospodarstvo, ki ga poleg pandemije bremeni tudi visoka inflacija, se bo po pričakovanjih krepilo tudi letos, a po nekoliko nižji stopnji.
Ekonomisti v luči koronavirusne različice omikron znižujejo napovedi za rast v prvem četrtletju. Mednarodni denarni sklad (IMF) za celotno leto 2022 ZDA napoveduje štiriodstotno gospodarsko rast.
Številna podjetja, predvsem pa restavracije, bari in hoteli, zaradi omikrona ostajajo pod hudim pritiskom. Zasebna potrošnja, ki je glavni poganjalec gospodarstva, bi bila lahko letos nekoliko nižja, saj gospodinjstva ne bodo več deležna državne pomoči za premagovanje koronske krize, ki je porabo spodbujala v preteklih dveh letih.
Osnovna inflacija, ki ne upošteva cen energije in hrane ter je merjena s kazalnikom PCE, je bila 3,9-odstotna, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes še objavilo ameriško ministrstvo za trgovino.
Na podatke o gospodarski rasti se je nemudoma odzval predsednik ZDA Joe Biden, ki mu popularnost v anketah pada med drugim zaradi povišane inflacije, ki je zasenčila druge pozitivne gospodarske novice.
“Podatki o gospodarski rasti v mojem prvem letu kažejo, da končno gradimo ameriško ekonomijo za 21. stoletje z najhitrejšo rastjo v skoraj štirih desetletjih, skupaj z najboljšim letom rasti zaposlovanja v ameriški zgodovini. Prvič po 20 letih je naša ekonomija rasla hitreje od kitajske,” je sporočil Biden in dodal, da njegova ekonomska strategija ustvarja dobra delovna mesta, obnavlja predelovalno industrijo in utrjuje oskrbovalne verige.
“Američani danes lahko najdejo boljše službe, z boljšimi plačami in ugodnostmi. Odpuščanja so skoraj rekordno nizka. Podjetja vlagajo v nove proizvodnje in v Ameriki spet ustvarjamo prihodnost,” je sporočil Biden. Kongres je pozval, naj sprejema zakone za izboljšanje konkurenčnosti, utrjevanje oskrbovalnih verig in inovacij ter naložbe v čisto energijo.
Gospodarska rast je presegla pričakovanja analitikov Wall Streeta, ki so napovedovali 5,7-odstotno letno gospodarsko rast, potem ko je bila v tretjem četrtletju le 2,3-odstotna.
Za hitro rast v zadnjem četrtletju lani je zaslužna zasebna potrošnja, ki je na letni ravni narasla za 3,3 odstotka, v letu 2021 pa je v primerjavi z letom 2020 narasla za 5,7 odstotka, kar je najbolje od leta 1984.
Največ pa so k rasti prispevala podjetja z obnavljanjem svojih zalog. Ministrstvo za trgovino je ocenilo, da je to prispevalo kar 4,9 odstotne točke k rasti v zadnjem četrtletju lanskega leta.
Vladna poraba je rasti odščipnila pol odstotne točke, ker je bilo manj denarja za obrambo, zunanja trgovina pa ni vplivala ne pozitivno in ne negativno, saj je ob rasti uvoza naraščal tudi izvoz. To je v bistvu pozitivno, saj zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA ponavadi zavira rast.
“Pospešitev rasti v zadnjem četrtletju so povedli rast izvoza, naraščanje vlaganj v zaloge in potrošniška poraba,” je sporočilo ministrstvo za trgovino ZDA.
ZDA so v letu 2021 prav tako odprle neto 6,4 milijona novih delovnih mest in trg delovne sile se je dovolj utrdil, da bo centralna banka mirne duše letos začela dvigati obresti zaradi visoke inflacije. To bo gospodarsko rast potem upočasnilo in analize se trenutno gibljejo okrog 4,4 odstotka letno.