Marku Rutteju želim vse najboljše v vlogi generalnega sekretarja Nata, je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, potem ko je nekdanji nizozemski premier danes prevzel vodenje zavezništva. Menjavo so pozdravili tudi v Kijevu, Washingtonu in Londonu, v Moskvi pa so sporočili, da ne pričakujejo sprememb v politiki Nata.
“Dragi Mark Rutte, želim vam vse najboljše v vlogi generalnega sekretarja Nata,” je na omrežju X zapisala von der Leyen ter pozvala h krepitvi partnerstva med EU in obrambnim zavezništvom.
Nekdanjemu nizozemskemu premierju je na omrežju X čestital tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel. “Poglobljeno sodelovanje med EU in Natom je v spreminjajočem se globalnem okolju ključnega pomena,” je ocenil in izrazil prepričanje, da je Rutte pravi človek za reševanje izzivov, povezanih s čezatlantsko varnostjo.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v odzivu na Ruttejev prevzem položaja izrazil željo po produktivnem sodelovanju z Nizozemcem, poročajo tuje tiskovne agencije.
“Želim mu veliko uspeha v tej novi vlogi in se veselim produktivnega sodelovanja pri krepitvi evroatlantske varnosti in našega partnerstva z zavezništvom,” je zapisal na družbenih omrežjih in dodal, da Ukrajina medtem nadaljuje svojo po do polnopravnega članstva v Natu.
Menjavo na čelu zveze so pozdravili tudi v Washingtonu in Londonu. “Povsem sem prepričan, da bo nadaljeval naše delo pri oblikovanju Nata, ki bo močnejši, večji in odločnejši kot kdaj koli prej pri svojem poslanstvu ustvarjanja varnejšega sveta za naše narode,” je v izjavi sporočil predsednik ZDA Joe Biden.
Britanski premier Keir Starmer je Rutteju na omrežju X čestital in dejal, da se veseli sodelovanja v okviru Nata, med drugim glede “neomajne podpore Ukrajini”.
Pred tem so dogodek komentirali v Moskvi, kjer so izrazili pričakovanje, da se politika Nata zaradi tega ne bo bistveno spremenila. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je ob tem dejal, da se Rutte in ruski predsednik Vladimir Putin poznata in da se je Rusija na neki točki nadejala vzpostavitvi dobrih odnosov z Nizozemsko.
“Potem pa je postalo jasno, da je Nizozemska zavzela precej nepremostljivo stališče, stališče popolne izključitve iz stikov z našo državo,” je pojasnil Peskov.
Rutte je danes od Norvežana Jensa Stoltenberga prevzel vodenje Nata, pri čemer je med tremi prednostnimi nalogami zavezništva izpostavil nadaljnjo podporo Ukrajini pri soočanju z rusko agresijo, poglobitev partnerstev ter krepitev odvračalne in obrambne drže zavezništva.