Vodja senatne manjšine Mitch McConnell zelo kritičen do Bidnovega govora

Vodja senatne manjšine, republikanec Mitch McConnell je bil v sredo zelo kritičen do nedavnega govora predsednika ZDA Joeja Bidna, v katerem je pozival k potrditvi volilne zakonodaje in podprl za to potrebno spremembo pravil v senatu. McConnell je govor označil za nepredsedniškega in Bidna obtožil poglabljanja političnih delitev v državi.

 

 

Biden je v torek v Atlanti pozval zvezni senat, naj sprejme volilno zakonodajo, ki da bi zavarovala volilne pravice vseh Američanov in je po oceni Bidna ključna za zaščito demokracije. Vendar pa demokrati za to nimajo dovolj glasov, zato je Biden podprl možnost spremembe pravil v senatu.

Sedanja senatna pravila namreč zahtevajo, da je za razpravo in glasovanje o večini zakonov potrebna večina 60 glasov, trenutno pa je razmerje sil med demokrati in republikanci 50 proti 50. Demokratom glas večine zagotavlja podpredsednica ZDA Kamala Harris.

Prizadevanja za sprejetje volilne zakonodaje so namreč po njegovem “bitka za dušo Amerike”, saj je omenjeno pravilo 60 glasov, znano kot obstrukcija ali v angleščini filibuster, senat spremenilo v “lupino tega, kar je včasih bil”.

V svojem govoru je primerjal tiste, ki nasprotujejo volilni reformi, s tistimi, ki verjamejo v rasno segregacijo in z uporniki v ameriški državljanski vojni. Svoje podpornike pa je orisal kot tiste na čelu boja za državljanske pravice in za odpravo suženjstva, poroča BBC.

“Predsednikova tirada včeraj je bila nepravilna, nekoherentna in pod njegovim položajem,” je bil v sredo glede govora kritičen McConnell, ki je dodal, da takšnega Bidna, ki da ga je sicer spoštoval vrsto let, ne prepozna, govor pa da je bila “čista demagogija”.

Biden je po njegovih besedah podal “namerno razdiralen govor”. “Demonizirati Američane, ki se ne strinjajo z njim, primerjal je (…) dvostrankarsko večino senatorjev z izdajalci,” je dejal in menil, da je bilo to “globoko nepredsedniško”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Senatni demokrati glasovanje o volilni zakonodaji načrtujejo do ponedeljka in če ne bo sprejeta, bo senat sprožil premislek o spremembi senatnih pravil. To naj bi bilo sicer malo verjetno, saj bi jih morali podpreti prav vsi demokratski senatorji, a sta dva od njih že nakazala, da je ne podpirata, proti pa so tudi vsi republikanci v senatu.

Source
STA
Back to top button