![](https://megafon.si/wp-content/uploads/2024/12/sta_post_3370304.webp)
Več tisoč protestnikov se je danes v Seulu podalo proti uradu predsednika države Yoon Suk-yeola, ki je v torek sprva razglasil vojno stanje, nato pa po ukrepanju parlamenta ukaz preklical. Protestniki pozivajo k odstopu predsednika, opozicija pa je že vložila predlog za njegovo odstavitev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Na tisoče ljudi je sprva protestiralo na trgu Gwanghwamun v prestolnici, pozneje pa so se podali proti uradu predsednika države, kjer so se tudi razšli. Tako protestniki kot opozicija so predsednika pozvali k odstopu. Številni najtesnejši sodelavci Yoona so po razglasitvi vojnega stanja že ponudili odstop, med njimi je tudi obrambni minister Kim Yong-hyun.
Opozicija je medtem v parlamentu vložila predlog za odstavitev predsednika, o katerem bi poslanci lahko glasovali že v petek. V predlogu je opozicija predsednika obtožila kršenja ustave in navaja, da vojnega stanja ni razglasil zaradi skrbi za nacionalno varnost, temveč da bi se izognil preiskavam, v katere so vpleteni tako Yoon kot njegova družina.
Opozicijske stranke imajo v parlamentu večino in potrebujejo le nekaj somišljenikov iz Yoonove Stranke moči ljudstva (PPP), da bi si zagotovile dvotretjinsko večino, ki je potrebna za sprejetje predloga. Glavna opozicijska Demokratska stranka (DP) je Yoona, nekatere ministre ter visoke vojaške in policijske uradnike obtožila tudi vstaje. V primeru obsodbe jim grozita celo dosmrtna zaporna kazen ali smrt.
Južnokorejski predsednik je v torek osupnil narod in svet s televizijskim naznanilom, da zaradi delovanja protidržavnih sil razglaša izredno vojno stanje. V parlament je ob podpori 24 helikopterjev nemudoma prispelo okrog 280 vojakov, ki naj bi preprečili nadaljnjo politično aktivnost.
190 od 300 poslancev je kljubovalo vojski in izsililo vstop v poslopje parlamenta, da bi lahko glasovali proti izrednemu ukrepu. Ko jim je to uspelo, Yoonu ni preostalo drugega, kot da ukaz umakne. V skladu z ustavo je namreč vojno stanje treba odpraviti, če to zahteva večina poslancev.
Razglasitev vojnega stanja – prvič po več kot štirih desetletjih – je državo pahnila v največjo krizo v njeni sodobni zgodovini, nepripravljene pa je ujela tudi njena zaveznice po svetu. ZDA, ki imajo v Južni Koreji nameščenih skoraj 30.000 vojakov, so sprva izrazile veliko zaskrbljenost, po odpravi izrednih razmer pa olajšanje.
Generalni sekretar Nata Mark Rutte je danes pozdravil hitro razveljavitev vojnega stanja. Dodal je, da to dokazuje zavezanost Seula k vladavini prava. Rusija je izrazila upanje, da dogajanje v Južni Koreji ne bo vplivalo na stabilnost Korejskega polotoka. Kitajska pa je sporočila, da notranjih zadev Južne Koreje ne bo komentirala.