Varnostni svet ZN je v petek soglasno za leto dni podaljšal mandat vojaški misiji EU v Bosni in Hercegovini (BiH) Eufor-Althea, potem, ko je poslušal poročilo Visokega predstavnika mednarodne skupnosti Christiana Schmidta. Misija deluje od leta 2004, ko je EU od zveze Nato prevzela odgovornost za izvajanje Daytonskega mirovnega sporazuma v BiH.
Slovenski veleposlanik Samuel Žbogar je uvodoma izrazil neomajno podporo Slovenije Bosni in Hercegovini (BiH). Misijo Eufor-Althea je označil za ključno podporo napredovanju BiH v smeri trajnega miru, varnosti ter priključevanja EU. Slovenija pa ostaja trdno zavezana evropski perspektivi države, je dejal.
Voditelje skupnosti v BiH je pozval, naj pospešijo reforme, utrdijo dialog in povečajo zaupanje javnosti v demokratične ustanove. “Slovenija pričakuje, da bodo vsi politični dejavniki ohranjali suverenost, ozemeljsko celovitost in ustavni red BiH,” je dejal in zavrnil retoriko voditeljev Republike Srbske v smeri rušenja države.
Schmidt je med drugim dejal, da je BiH zamudila priložnost za napredovanje v EU zaradi počasnega izvajanja reform in ogrožanja stabilnosti države z odcepitveno retoriko bosanskih Srbov.
Zaskrbljenost zaradi tega so izražali tudi drugi člani Varnostnega sveta razen ruskega veleposlanika Vasilija Nebenzije. Ta je za težave krivil vse druge na čelu s Schmidtom. Postavil se je na stran predsednika Republike Srbske Milorada Dodika in napadel zahodne države s kritiko, da želijo iz BiH ustvariti centralizirano državo.
Veleposlanica Velike Britanije Barbara Wood pa je med drugim zelo obžalovala nadaljevanje čaščenja vojnih zločincev in zanikanja genocida v Republiki Srbski.
Predsednik predsedstva BiH Denis Bećirović je dejal, da oblasti Republike Srbske ogrožajo same temelje Daytonskega mirovnega sporazuma. Dodal je, da se v to aktivno vpleta tudi Beograd, ki želi to entiteto BiH priključiti Srbiji.