Vključujoč gospodarski razvoj je ključnega pomena za dolgoročno stabilnost v Srednjeafriški republiki, so poudarjali govorniki v sredo na zasedanju Varnostnega sveta ZN, ki so pohvalili prizadevanja vlade za izvajanje mirovnega procesa in poudarili pomen prihajajočih lokalnih volitev v tej državi.
V obubožani Srednjeafriški republiki, ki jo že desetletja pestijo nestabilnost in spopadi, je decembra 2012 ponovno izbruhnilo nasilje, ko je večinoma muslimanska uporniška koalicija Seleka (Zavezništvo) izvedla vrsto napadov. Januarja 2013 je bil dosežen mirovni sporazum, vendar so uporniki marca zavzeli glavno mesto Bangui in prisilili predsednika Francoisa Bozizeja v beg.
Ustanovljena je bila prehodna vlada, vendar pa je potem za orožje prijelo krščansko gibanje Anti-Balaka (Proti mačetam). Varnostni svet ZN je 10. aprila 2014 ustanovil Večdimenzionalno integrirano stabilizacijsko misijo ZN v Srednjeafriški republiki (Minusca), ki je uvodoma imela 10.000 vojakov.
Vodja misije Minusca Valentine Rugwabiza ter predsednik Komisije za vzpostavljanje miru v Srednjeafriški republiki Omar Hilale sta poročala o položaju v državi in Rugwabiza je med drugim dejala, da so v zadnjem času uspeli razpustiti šestih oboroženih skupin in tri frakcije oboroženih skupin, demobilizacija pa se nadaljuje.
Hilale je poudaril, da je vključujoč gospodarski razvoj ključnega pomena za dolgoročno stabilnost, saj bo pomagal spodbuditi lokalno gospodarstvo, spodbujal podjetništvo, spodbujal ustvarjanje delovnih mest in zmanjšal spodbude za nasilje. “Lokalne volitve leta 2025 bodo odprle pot k bolj vključujočemu, preglednemu in odzivnemu upravljanju,” je dejal.
V razpravi, ki je sledila, so govorniki pohvalili napredek pri izvajanju mirovnega procesa, predstavnik ZDA pa je izpostavil, da akterji s podporo Rusije ovirajo delo misije Minusca, preprečujejo dostop do humanitarne pomoči in napadajo humanitarne delavce. Šlo naj bi za pripadnike najemniške skupine Wagner.
Ruski predstavnik je kritike zavrnil in zatrdil, da nekateri širijo neresnice in zavajajo, namesto da bi pomagali reševati težave.
Slovenska predstavnica Saša Jurečko je poudarila ključno vlogo Minusca v stabilizacijskih procesih in podprla podaljšanje mandata misiji. Poudarila je, da mora biti zaščita civilistov osrednja naloga misije Minusca, pozvala k nadaljevanju razoroževanja in demobilizacije oboroženih skupin ter pohvalila projekte za obnovo infrastrukture. Vlado Srednjeafriške republike je spodbudila k verodostojnim in varnim volitvam ter enakopravnosti žensk in mladih.