V ZDA ob volitvah strogi varnostni ukrepi

V ZDA ob današnjih volitvah veljajo močno poostreni varnostni ukrepi, s katerimi naj prepričali volivce o varnosti volilnega postopka. V več zveznih državah so v pripravljenosti vojaki nacionalne garde, nekatera volišča so opremljena z gumbi za klic v sili. O še posebej strogih ukrepih poročajo iz Arizone, ključne države v središču teorij zarote.

Zvezni preiskovalni urad (FBI) je v Washingtonu vzpostavil nacionalno poveljniško mesto, ki bo ves teden 24 ur na dan spremljalo morebitne grožnje. V zveznih državah Nevada, Washington in Oregon so mobilizirali kontingent nacionalne garde, da bi pomagali zagotoviti varen in nemoten dan volitev.

Po podatkih Pentagona, na katere se sklicuje francoska tiskovna agencija AFP, je v najmanj 17 državah v pripravljenosti več sto vojakov. Nekatera od približno 100.000 volišč v ZDA so opremljena z gumbi za klic v sili.

“Zagotoviti želim, da smo v celoti pripravljeni na morebitne nemire,” je pojasnil demokratski guverner zvezne države Washington Jay Inslee. V tej zvezni državi, kjer naj bi glede na ankete demokratka Kamala Harris gladko premagala republikanca Donalda Trumpa, so prejšnji teden zažgali poštne nabiralnike za glasovanje po pošti.

O incidentih so poročali tudi iz Oregona in Arizone, kjer so uvedli preiskave.

V Arizoni na jugozahodu ZDA, ki velja za eno ključnih držav, volilni center v Phoenixu po poročanju AFP spominja na trdnjavo. Opremili so ga z detektorji kovin in oboroženimi varnostniki ter obdali z visoko ograjo z bodečo žico. V pripravljenosti so tudi droni in ostrostrelci, ki jih bodo namestili na strehah, če bo treba.

Takšni varnostni ukrepi, ki so bili še pred nekaj leti nepredstavljivi kjer koli v ZDA, postajajo običajni v tej državi, ki je od poraza Donalda Trumpa leta 2020 v središču teorij zarote. Trump je leta 2020 v Arizoni izgubil proti Joeju Bidnu za manj kot 10.500 glasov. Tedaj so oboroženi demonstranti več noči protestirali pred okrožnim volilnim centrom v središču Phoenixa, medtem ko je osebje v njem štelo glasovnice. Trump poraza še danes ne priznava, kar med volivci krepi sumničavost in nezaupanje.

V prizadevanjih za odpravo vsesplošnega nezaupanja ima volilni center najbolj naseljenega okrožja Maricopa zdaj stalno nameščene kamere v prostorih, kjer so shranjene glasovnice, dogajanje v njem pa 24 ur na dan prenašajo v živo preko spleta. “Upoštevali smo priporočila organov pregona in strokovnjakov, da bi okrepili varnost in omogočili nemoten potek volitev,” je za AFP povedal Taylor Kinnerup iz okrožja Maricopa.

Šerif okrožja Maricopa Russ Skinner je za britanski BBC dejal, da so se na volitve pripravljali več kot leto dni. “Obravnavamo jih kot zelo pomemben dogodek, kot na primer finale lige ameriškega nogometa Super Bowl,” je pojasnil.

V Arizoni so po predsedniških volitvah leta 2020 sprejeli nov zakon, po katerem je mogoče zahtevati ponovno štetje glasovnic, če je bila volilna tekma odločena z do 0,5 odstotka oddanih glasov. Prej je bilo ponovno štetje glasovnic mogoče zahtevati ob razliki 0,1 odstotka oddanih glasov.

“Naši sistemi so varni in naši ljudje so pripravljeni,” je v ponedeljek zagotovil tudi vodja volilnih operacij v Georgii Brad Raffensperger. Tudi v Pensilvaniji so oblasti okrepile varnost na vseh ravneh in vzpostavile celodneven nadzor.

Ker je Trump večkrat izjavil, da bi bil na volitvah lahko poražen le, če bodo demokrati prirejali rezultate, bodo varnostni ukrepi poostreni tudi po dnevu glasovanja.

Javnomnenjske ankete tik pred volitvami kažejo, da sta kandidata v nihajočih državah – to so Pensilvanija, Michigan, Wisconsin, Georgia, Arizona, Nevada in Severna Karolina – izenačena, razlike med njima se gibljejo v okviru statistične napake. Zato je težko napovedati, kdaj bo znano, kdo se bo januarja vselil v Belo hišo.

Američani danes volijo tudi vseh 435 članov predstavniškega doma, ki imajo dveletni mandat, ter tretjino senatorjev. V 11 zveznih državah bodo volili guvernerje, poleg tega bo v 41 državah potekalo 147 referendumov.

Back to top button