V Zagrebu se danes začenja ZagrebDox

V Zagrebu se danes začenja 20. mednarodni festival dokumentarnega filma ZagrebDox. Na njem bodo izmed 1700 prijavljenih filmov prikazali več kot 100 dokumentarcev v 14 sekcijah. Med njimi bodo tako filmi s festivalov v Cannesu, Berlinu, Sundanceu, Sarajevu kot filmi iz regije, tudi iz Slovenije.

Festival bo danes v zagrebškem kinu Kaptol Boutique Cinema odprl film o volitvah Smiling Georgia gruzijskega režiserja Luke Beradzeja. Sedem dni pozneje, 21. aprila, ga bo sklenil No Other Land palestinsko-izraelskega kolektiva aktivistov.

Za glavno nagrado veliki pečat, ki jo podeljujejo za najboljši film v mednarodni konkurenci, se letos poteguje 19 filmov. Za najprivlačnejši naslov v tem programu velja zmagovalec iz Cannesa Four Daughters tunizijske režiserke Kaouther Ben Hanie. Portret tunizijske mame, ki se spopada z dejstvom, da so islamski ekstremisti radikalizirali dve njeni starejši hčerki, je bil med drugim nominiran tudi za oskarja.

Dolgoletni program ZagrebDoxa Mojstri Doxa prinaša štiri nova dela mojstrov dokumentarnega filma. Legendarni ameriški avtor Frederick Wiseman v Zagreb prihaja s filmom Menus-Plaisirs – Les Troisgros, živahnim in zabavnim filmom o družini Troisgros, ki bo gledalce popeljal v idilično okolje osrednje Francije in najvišje kulinarične kroge, nagrajene s tremi Michelinovimi zvezdicami.

Slovita francoska dokumentaristka, direktorica fotografije, montažerka in igralka Claire Simon je nazadnje posnela dokumentarni film Our Body, ki ponuja sočuten in etičen pristop k temi o ženskih telesih skozi njihova srečanja z obsežnimi, pogosto invazivnimi medicinskimi posegi.

The Blessed Plot britanskega avtorja Marca Isaacsa spremlja mlado kitajsko filmsko ustvarjalko Lori in njena prizadevanja, da bi dokumentirala življenja ljudi v mestecu Thaxted v Essexu. Film preučuje meje med življenjem in smrtjo, dejstvi in fikcijo ter izvor angleških mitov, Lori pa odkrije, da duhovi iz preteklosti ponujajo tudi vpogled v sedanjost Anglije. Isaacs na ZagrebDox sicer prihaja kot posebni gost, tam pa bo vodil tudi masterclass.

Avstrijski režiser Nikolaus Geyrhalter se je s filmom Stillstand odločil dokumentirati čas pandemije covida-19 ter snemal zapuščene lokacije in intervjuval ljudi, za katere je izraz “izredne razmere” nenadoma postal resničnost.

V regionalni konkurenci bo na ogled 21 filmov, med njimi tudi slovenskih ustvarjalcev. Iz Srbije prihaja film beograjskega režiserja Nemanje Vojinovića Stekleničarji, ki je nastal v koprodukciji s Slovenijo in je na Sarajevskem filmskem festivalu prejel glavno nagrado srce Sarajeva. Vojinović se je odpravil na obrobje Beograda, kjer nad ostanki starodavne vinčanske civilizacije leži eno največjih odlagališč odpadkov v Evropi.

Poleg Stekleničarjev bodo v tej sekciji med drugim prikazali še celovečerni film Telo Petre Seliškar ter kratki film Obzornik 242 – Sunčane pruge slovenske umetnice Nike Autor. Prvi združuje intimne pogovore, osebne arhive in kreativne vizualije, da bi raziskal skrivnosti človeškega telesa, hkrati pa nas popeljal na popotovanje ozdravitve in samosprejemanja glavne protagonistke Urške Ristić, drugi pa kot filmski dnevnik prikazuje obdobje mladinskih delovnih brigad iz časa socialistične Jugoslavije, med katerimi je bila leta 1947 tudi gradnja železniške proge Šamac-Sarajevo.

Od slovenskih filmov bo v programu TeenDox na ogled še kratki animirano-dokumentarni film režiserja Simona Intiharja z naslovom Line Rider film, ki spremlja umetnika Boštjana Čadeža, ki si je zamislil koncept za internetno igračo Line Rider.

ZagrebDox je svoja festivalska vrata prvič odprl 21. februarja 2005 s filmom The White Diamond nemškega režiserja Wernerja Herzoga. Iz projekta, ki ga je začela peščica strastnih dokumentaristov pod vodstvom Nenada Puhovskega, se je v dveh desetletjih spremenil v ključno regionalno in globalno prizorišče sodobnega dokumentarnega filma.

Danes je eden izmed zgolj 40 svetovnih filmskih festivalov, katerih filmi se potegujejo za letno nagrado Evropske filmske akademije v kategoriji dokumentarnega filma. Festival je doslej obiskalo 350.000 obiskovalcev. Na skoraj 3000 projekcijah je bilo prikazanih več kot 2800 filmov, doslej pa se ga je udeležilo več kot 6500 tujih in domačih gostov.

Back to top button