
V Varnostnem svetu Združenih narodov se v sredo niso uspeli uskladiti še o dveh resolucijah, v središču katerih je bil humanitarni vidik konflikta med Izraelom in skrajnim palestinskim gibanjem Hamas. Predloga resolucij sta pripravili ZDA in Rusija, poročajo tuje tiskovne agencije.
ZDA, tradicionalna zaveznica Izraela, so v predlogu resolucije izpostavile pravico Izraela oziroma točneje “vseh držav” do samoobrambe v okviru mednarodnega prava in pozvale k “humanitarnim premorom” za dostavo pomoči na območje Gaze. VS ZN je ni sprejel, ker sta kljub podpori desetih držav nanjo dali veto Rusija in Kitajska.
Ruski veleposlanik pri ZN Vasilij Nebenzija je ocenil, da ZDA “ne želijo, da bi odločitve Varnostnega sveta imele kakršenkoli vpliv na morebitno izraelsko kopensko ofenzivo na območje Gaze” in da cilj njihove “izredno spolitizirane resolucije” ni rešiti civiliste, temveč okrepiti politični položaj ZDA v regiji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ruski predlog pa je vseboval zahtevo po “takojšnji in trajni humanitarni prekinitvi ognja” in obsodbo “vsega nasilja in sovražnosti do civilistov”, a so jo v 15-članskem varnostnem svetu podprle samo štiri države – ob Rusiji še Kitajska, Združeni arabski emirati in Gabon.
Ameriška veleposlanica pri ZN Linda Thomas-Greenfield je vztrajala, da so ZDA, potem ko so minuli teden dale veto na brazilski predlog resolucije, v svoj predlog vključile povratne informacije iz vsega sveta. Izrazila je razočaranje zaradi veta, Rusijo pa obtožila cinizma in neodgovornega ravnanja, ker da je svoj predlog resolucije vložila brez kakršnihkoli predhodnih posvetov.
Od začetka konflikta 7. oktobra, ki ga je sprožil Hamas s krvavim napadom na Izrael in zajetjem okoli 200 talcev, Varnostni svet ZN ne uspe sprejeti resolucije, saj države članice ne uspejo uskladiti stališč. Minuli teden kljub podpori več držav zaradi veta ZDA niso sprejeli brazilskega predloga resolucije, še en ruski predlog resolucije pa je podprlo samo pet držav.
Za sprejem resolucije, ki je po mednarodnem pravu zavezujoča, je v VS ZN potrebna podpora devetih članic, ob tem da nobena od petih stalnih članic ne sme dati veta.
Na dvodnevnem zasedanju o razmerah na Bližnjem vzhodu, ki se bo začelo danes, bo resolucijo sedaj skušala sprejeti Generalna skupščina ZN, v kateri so vse članice ZN, nobena pa nima pravice veta, vendar njene resolucije niso zavezujoče. Po navedbah diplomatov predlog resolucije pripravljajo arabske države. V njej med drugim pozivajo k takojšnji prekinitvi ognja in neomejenemu dostopu humanitarne pomoči na območje Gaze, poroča AFP.