V Srbiji v nedeljo ponovljene lokalne volitve v Beogradu

V Srbiji bodo v nedeljo ponovljene volitve v beograjsko skupščino ter lokalne volitve v skoraj 90 drugih mestih in občinah, kjer niso potekale že decembra. Del opozicije bo bojkotiral volitve v Beogradu, kar po mnenju analitikov samo povečuje možnosti za zmago vladajoče Srbske napredne stranke (SNS) predsednika Aleksandra Vučića.

Več kot 4,2 milijona volivcev bo v nedeljo izbiralo predstavnike na lokalnih volitvah v Beogradu, Novem Sadu, Nišu ter še v 87 srbskih mestih in občinah.

Lokalne volitve v Beogradu so ponovno razpisali, ker na decembrskih volitvah nobena stranka ni osvojila večine v 110-članski mestni skupščini. SNS je s Socialistično stranko Srbije (SPS) Ivice Dačića osvojila 54 mandatov, največja opozicijska koalicija Srbija proti nasilju (SPN) pa 43 mandatov.

Poleg tega, da SNS v Beogradu ni uspelo oblikovati večine, je opozicija na čelu z listo SPN že pred tem pozvala k razpisu novih volitev v prestolnici. Volitve v Beogradu in na predčasnih parlamentarnih volitvah so namreč zaznamovale obtožbe o domnevnih nepravilnostih, o katerih so poročali tako domači kot tuji opazovalci.

Na volitvah v Beogradu bo sodelovalo 14 list. Za favorita velja lista SNS, ki s socialisti nastopa pod imenom Aleksandar Vučić – Beograd jutri. Kandidat za župana je dosedanji župan in podpredsednik glavnega odbora SNS Aleksandar Šapić.

Vučićevo listo je minuli teden na predvolilnem shodu v prestolnici po poročanju srbskih medijev podprl tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Zaželel jim je srečo na volitvah in izjavil, da bo v nedeljo z njimi proslavil zmago.

Največjo opozicijsko koalicijo Izbiram boj sestavlja šest strank, ki so bile pred tem del koalicije SPN. Njihov kandidat za beograjskega župana je Dobrica Veselinović iz Zeleno-leve fronte.

Opozicija je pred ponovnim razpisom volitev postavila več zahtev glede volilnih pogojev, v nasprotnem primeru pa grozila z bojkotom.

Med ključnimi zahtevami so bile ustanovitev neodvisne komisije, ki bo pred ponovljenimi volitvami pregledala volilni imenik, spoštovanje zakona o medijih, predvsem ko gre za javno radiotelevizijo RTS, ter da hkrati z volitvami v Beogradu potekajo tudi lokalne volitve v drugih mestih in občinah, kjer niso potekale že decembra.

Stranke, ki so bile del SPN, se po delni izpolnitvi zahtev niso mogle uskladiti glede udeležbe na volitvah, zato je koalicija razpadla.

Del strank, med katerimi je stranka Narodno gibanje Srbije (NPS), ki jo vodi eden vidnih predstavnikov SPN Miroslav Aleksić, se bo volitev v Beogradu udeležila. Ocenjujejo namreč, da je oblast storila določene korake v izboljšanju volilnih pogojev, s spremembo zakonodaje pa so volivcem tudi prepovedali, da oddajo svoj glas v mestu, v katerega so se preselili v zadnjih 11 mesecih.

Nekatere stranke, med njimi tudi Stranka za svobodo in pravico (SSP), iz katere prihaja tudi Marinka Tepić, ki je z zahtevo po razveljavitvi decembrskih volitev gladovno stavkala več tednov, bodo volitve v Beogradu bojkotirale.

Da bo del opozicije bojkotiral samo volitve v Beogradu, je kot slabo odločitev za televizijo Al Jazeera Balkans komentiral urednik iz srbske tiskovne agencije Fonet Đorđe Vlajić. Ocenil je, da to povzroča samo zmedo med volivci in dodatno otežuje njihovo odločitev, kar da samo koristi Vučiću.

Na decembrskih srbskih predčasnih parlamentarnih in lokalnih ter pokrajinskih volitvah v Vojvodini je sicer na vseh ravneh slavila Vučićeva SNS.

Back to top button