V nizozemskem parlamentu burna razprava o napadih na izraelske navijače

V nizozemskem parlamentu je danes potekala burna razprava o napadih na izraelske navijače po nogometni tekmi v Amsterdamu prejšnji teden, ki so sprožili velike napetosti v državi. Medtem ko so nekateri poslanci iskali krivce za nasilje, so drugi pozivali k enotnosti in dialogu.

Na Nizozemskem se še vedno spoprijemajo s političnimi posledicami nasilja v Amsterdamu, ko so navijače Maccabija iz Tel Aviva po tekmi z domačo ekipo Ajax v četrtek zvečer v več delih prestolnice napadle skupine moških na skuterjih. Pet navijačev Maccabija so morali prepeljati v bolnišnico.

Današnja razprava v parlamentu v Haagu je potekala v navzočnosti premierja Dicka Schoofa ter ministrov za pravosodje in notranje zadeve, ki bodo tudi odgovarjali na vprašanja poslancev.

Poslanec skrajne desnice Geert Wilders, sicer vodja največje stranke v vladni koaliciji PVV, je v današnji razpravi dejal, da so bili povzročitelji nasilja nad izraelskimi navijači Maccabija “vsi muslimani” in “večinoma Maročani”.

Wilders je ob tem pozval, naj se napadalce preganja “zaradi terorizma”, pri čemer si je nakopal jezo opozicijskih strank, ki so ga obtožile, da priliva olje na ogenj, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Medtem ko so soglasno obsodile antisemtisko nasilje, so stranke na levici pozvale k dialogu z muslimansko skupnostjo namesto k “delitvi države”, kot je dejal Frans Timmermans iz laburistične stranke.

Županja Amsterdama Femke Halsema je v torek na seji mestnega sveta ulične spopade med izraelskimi navijači in podporniki Palestincev označila kot “strupen koktajl antisemitizma in huliganskega obnašanja”, pri čemer pa je opozorila tudi na napade s strani navijačev Maccabija.

Amsterdamska policija je v zvezi z napadi dejala, da so napadalce mobilizirali pozivi na družbenih omrežjih k napadom na Jude.

Premier Schoof je napovedal, da bo njegova vlada v petek predstavila konkretne načrte za boj proti antisemitizmu. Kot je dejal, na Nizozemskem obstaja “integracijski problem”.

Napade v Amsterdamu so po vsem svetu obsodili kot antisemitsko nasilje, čeprav naj bi izraelski navijači razgrajali in provocirali ljudi z zažiganjem palestinske zastave.

Nasilje je potekalo v senci vse bolj polarizirane Evrope, ob porastu antisemitskih, protiizraelskih in islamofobnih dejanj od začetka vojne v Gazi med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas oktobra lani.

Preverite tudi
Close
Back to top button