V Kolumbiji več deset mrtvih v novih spopadih med gverilskimi skupinami

V zadnjih dneh so v Kolumbiji izbruhnili spopadi med gverilskima skupinama ELN in Farc ter Zalivskim klanom, v katerih je bilo ubitih 80 ljudi, so sporočile lokalne oblasti. Zaradi spopadov je domove zapustilo več kot 10.000 ljudi, nekateri so se zatekli tudi v sosednjo Venezuelo. Kolumbijska vojska pripravlja protiofenzivo.

Žrtve so po navedbah lokalnih oblasti na severovzhodu države terjali napadi Nacionalne osvobodilne vojska (ELN) na civiliste in disidente iz danes razpuščenih Revolucionarnih oboroženih sil Kolumbije (Farc). Spopadi so izbruhnili v četrtek v regiji Catatumbo, kjer pridelujejo koko. Lokalne oblasti so sporočile, da so na območju odpovedali pouk in v šolah vzpostavili zavetišča.

Pripadniki ELN so napadli frakcijo skupine Farc, ki zavrača mirovni sporazum iz leta 2016 in nadaljuje z vojskovanjem. ELN se je v zadnjih dneh spopadla tudi z Zalivskim klanom, največjim mamilarskim kartelom v državi, ki je največja svetovna proizvajalka kokaina, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

“V samo štirih dneh je bilo razseljenih najmanj 11.000 ljudi, morda pa še veliko več,” je na družbenem omrežju X zapisala kolumbijska varuhinja človekovih pravic Iris Marin. Po njenih navedbah so pripadniki ELN hodili po hišah in pobijali ljudi, ki so jih osumili povezav s skupino Farc.

To je potrdil tudi general kolumbijske vojske Luis Emilio Cardozo, po besedah katerega so gverilski borci ELN civiliste odpeljali z domov in jih pobili. Dodal je, da vojska ljudem nudi zatočišče v vojaških oporiščih in da na območje spopadov dostavlja hrano.

Kolumbijska vojska je v Catatumbo že poslala 5000 vojakov. V zaledje spopadov, od koder bo nadzoroval vojaško ofenzivo proti gverilcem, je prispel tudi kolumbijski obrambni minister Ivan Velasquez.

Skupina ELN s približno 5800 borci ostaja ena od največjih oboroženih skupin v Kolumbiji. Sodelovala je v neuspešnih mirovnih pogajanjih z zadnjimi petimi kolumbijskimi vladami in je tesno vpletena v trgovino z drogami. Postala je ena od najmočnejših skupin organiziranega kriminala v regiji.

Skupina Farc, nekoč največja gverilska vojska na zahodni polobli, se je po več kot pol stoletja trajajoči vojni razorožila v skladu z mirovnim sporazumom iz leta 2016, vendar določeni pripadniki skupine nadaljujejo vojskovanje.

Kot poroča AFP, je kolumbijski predsednik Gustavo Petro v petek prekinil pogajanja z ELN. Na omrežju X je zapisal, da skupina ni pripravljena skleniti miru in jo obtožil vojnih zločinov.

Back to top button