V Južni Koreji pred glasovanjem o odstavitvi predsednika tudi množični protesti

V južnokorejski prestolnici se je pred današnjih glasovanjem o odstavitvi predsednika države Yoona Suk-yeola na protestih zbralo več deset tisoč ljudi. Yoon Suk-yeol je v torek začasno uvedel vojno stanje, zaradi česar so ga k odstopu pozvali tako nekateri ključni člani njegove stranke kot opozicija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Več deset tisoč protestnikov se je danes zbralo pred poslopjem parlamenta, kjer so pozivali k odstavitvi predsednika. Mnogi od njih so nosili doma narejene zastave ali prepevali K-pop pesmi, ki so postale stalnica protestov ta teden, poroča AFP.

Južnokorejska vladajoča stranka Stranka moči ljudstva (PPP), ki jih pripada tudi predsednik države, je razdeljena. Poslanci iz te stranke so še pozno v petek namreč vztrajali pri uradnem stališču, da bodo preprečili odstavitev, čeprav je njen vodja Han Dong-hoon dejal, da mora Yoon oditi, da bi preprečil večji politični kaos.

Yoon je v torek z razglasitvijo vojnega stanja začasno ukinil civilno pravo. Na strehi parlamenta so pristali helikopterji, medtem ko je skoraj 300 vojakov skušalo stavbo zavarovati. Preobrat se je zgodil, ko so se poslanci prebili v parlament mimo vojakov in uspeli izglasovati preklic vojnega stanja.

Han Dong-hoon je v petek zahteval njegovo odstavitev, ker ni priznal zgrešenosti svoje odločitve in ni ukrepal proti pripadnikom vojske, ki so nezakonito posredovali po razglasitvi vojnega stanja.

Kot je še opozoril, obstaja velika nevarnost, da bo to znova storil in da verodostojni dokazi kažejo, da je v torek Yoon ukazal tudi aretacijo več politikov.

Yoon Suk-yeol se je v svojem današnjem televizijskem nagovoru opravičil, a ni ponudil odstopa.

Opozicija ima v 300-članskem parlamentu 192 sedežev, PPP pa 108. Njegovo morebitno odstavitev bo nato moralo potrditi še ustavno sodišče.

Back to top button