V južnokorejskem parlamentu poteka glasovanje o odstavitvi predsednika države Yoona Suk-yeola zaradi torkove začasne uvedbe vojnega stanja. K njegovi odstavitvi je danes pozivalo tudi okoli 150.000 protestnikov v Seulu, a je zaradi bojkota večjega dela vladajoče stranke pričakovati, da bo glasovanje prestal, poročajo tuje agencije.
Yoon Suk-yeol bo današnje glasovanje najverjetneje prestal, ker večina poslancev vladajoče stranke Stranka moči ljudstva (PPP), ki ji pripada, bojkotira glasovanje.
Dvorano so pred glasovanjem sprva zapustili vsi člani njegove stranke razen enega. Nekaj se jih je nato vrnilo v dvorano.
Naj se vrnejo na glasovanje in s tem zavarujejo demokracijo, je poslance PPP pozval tudi predsednik parlamenta Woo Won-shik. “Republika Koreja je demokracija, ki je nastala iz krvi in solz ljudi,” je dejal po poročanju britanskega BBC. “Ali se ne bojite, da vam bodo sodili zgodovina, ljudje in svet?” je dodal.
Predlog za odstavitev predsednika je vložila opozicija, ki ima v 300-članskem parlamentu 192 sedežev. Predlog zaradi bojkota PPP najverjetneje ne bo dobil potrebne dvotretjinske večine.
Iz opozicije so danes napovedali, da bodo, če parlament danes ne izglasoval Yoonove odstavitve, ponovno zahtevali glasovanje.
Glasovanje ostaja odprto v upanju, da se v dvorano vrnilo več članov PPP in glasovalo za odstavitev. Čas za glasovanje imajo do 16.48 po srednjeevropskem času.
V Seulu se je na današnjih protestih po ocenah policije zbralo okoli 150.000 ljudi, po navedbah organizatorjev celo milijon, poročanje južnokorejske tiskovne agencije Yonhap povzema AFP. Protestniki zahtevajo odstavitev Yoona, nekateri pa po poročanju BBC pozivajo tudi k njegovi aretaciji.
Vladajoča PPP je bila glede glasovanja še v petek zvečer razdeljena. Poslanci iz te stranke so namreč vztrajali pri uradnem stališču, da bodo preprečili odstavitev, čeprav je njen vodja Han Dong-hoon dejal, da mora Yoon oditi, da bi preprečil večji politični kaos.
Yoon je v torek z razglasitvijo vojnega stanja začasno ukinil državljanske svoboščine. Na strehi parlamenta so pristali helikopterji, medtem ko je skoraj 300 vojakov skušalo stavbo zavarovati. Preobrat se je zgodil, ko so se poslanci prebili v parlament mimo vojakov in uspeli izglasovati preklic vojnega stanja.
Yoon se je v svojem današnjem televizijskem nagovoru sicer opravičil, a ni ponudil odstopa.