V Beogradu v soboto veliki zbor Srbije in Republike Srbske

V Beogradu bo v soboto potekal veliki zbor Srbije ter entitete Bosne in Hercegovine Republike Srbske. Številne v regiji skrbi dogajanje, a srbske oblasti trdijo, da ni razlogov za strah. Opozicija medtem meni, da ne gre za zbor vseh Srbov, temveč vladajočih in nacionalistov, ki da želijo pokazati moč Srbije.

Vsesrbski zbor organizirata srbski predsednik Aleksandar Vučić in predsednik Republike Srbske Milorad Dodik. Potekal bo manj kot teden po lokalnih volitvah v Srbiji, na katerih je slavila vladajoča Srbska napredna stranka (SNS), in dobra dva tedna po sprejetju resolucije ZN o Srebrenici, ki je bila tudi ena od glavnih tem SNS v predvolilni kampanji.

Za resolucijo, ki 11. julij razglaša za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici, so v ZN glasovale vse nekdanje republike Jugoslavije razen Srbije. Beograd in Banjaluka, ki genocida ne priznavata, sta se odzvala z ogorčenjem.

Dodik je po sprejetju resolucije znova zagrozil z odcepitvijo Republike Srbske ter napovedal, da bodo entiteti Federaciji BiH v prihodnjih 30 dneh predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH.

Svoje besede je ponovil ta teden ob robu mednarodnega gospodarskega foruma v Sankt Peterburgu. V pogovoru za rusko tiskovno agencije Tass je dejal, da bo Republika Srbska razpisala referendum o neodvisnosti od BiH, danes poročajo srbski mediji.

Zbor podpira tudi Srbska pravoslavna cerkev (SPC), po napovedih Vučića pa bo samo iz Republike Srbske nanj prišlo najmanj šest do sedem tisoč ljudi. Med gostovanjem na srbski javni radioteleviziji RTS je srbski predsednik zagotovil, da bo vse potekalo skladno z daytonskim mirovnim sporazumom, in dodal, da je na zbor povabil tudi predstavnike Srbov iz Črne gore.

Vučić je napovedal, da bosta Srbija in Republika Srbska vzpostavili sodelovanje na vseh ravneh, dogovorili naj bi se tudi o izgradnji muzeja, posvečenega žrtvam koncentracijskega taborišča v hrvaškem Jasenovcu, v katerem je ustaški režim med drugo svetovno vojno pobil na deset tisoče ljudi, med njimi največ Srbov.

Srbska vlada in vlada Republike Srbske bosta na dan zbora imeli tudi skupno sejo. Po napovedih obeh predsednikov bodo pripravili deklaracijo o aktualnem stanju srbskega naroda in prihodnjih usmeritvah, predviden je tudi podpis več sporazumov.

Opozicijske stranke v Banjaluki zbor po drugi strani označujejo za zbor vladajočih oziroma Vučićeve SNS, Dodikove Zveze neodvisnih socialdemokratov (SNSD) in SPC.

Na zboru ne bo niti predstavnikov Srbov iz Federacije BiH, na kar je opozoril predsedujoči spodnjemu domu parlamenta te entitete Dragan Mioković. “To bo zbor nacionalistov in klerikov. Tudi jaz sem Srb. Zakaj jaz nisem dobil vabila na ta vsesrbski zbor?” je zapisal v torek na družbenem omrežju Facebook. Dodal je, da na zboru ne bo niti Srbov iz Hrvaške, Slovenije in Severne Makedonije niti predstavnikov levice iz Srbije, ker niso nacionalisti.

Srbska članica predsedstva BiH Željka Cvijanović je po pisanju srbskega časnika Danas medtem še zagotovila, da se zaradi zbora nikomur ni treba bati in da ni usmerjen proti interesom drugih.

Kritiki zbora so po drugi strani prepričani, da Vučić z njim želi pokazati moč Srbije ter poslati sporočilo Sarajevu in drugim mestom v regiji.

Back to top button