Zaradi ekstremnih vremenskih pojavov, od poplav, neurij, suš do gozdnih požarov, je bilo med letoma 2016 in 2021 domove prisiljeno zapustiti nekaj več kot 43 milijonov otrok, v danes objavljeni analizi ugotavlja Sklad ZN za otroke (Unicef). Opozarja, da bi lahko v naslednjih 30 letih to število še močno naraslo.
Daleč največ otrok, 40,9 milijona, je v obravnavanem šestletnem obdobju svoje domove zapustilo zaradi poplav in neurij. Zaradi suše je bilo razseljenih 1,3 milijona otrok, največ v Somaliji, zaradi gozdnih požarov pa 810.000, največ v Kanadi, Izraelu in ZDA.
Največje absolutno število razseljenih otrok zaradi njihovega velikega števila in napredka pri zmogljivostih za zgodnje opozarjanje in evakuacijo beležijo na Kitajskem in Filipinih. Glede na delež populacije otrok pa so najbolj prizadete manjše otoške države v razvoju in države Afriškega roga.
Ne glede na to, ali je odločitev za selitev posledica nenadne naravne nesreče ali preventivne evakuacije, se številni otroci pri tem soočajo z nevarnostmi in drugimi izzivi, opozarja Unicef in kot posebej ogrožene označuje tiste v državah z več krizami, kot so konflikti in revščina. Med takšnimi državami izpostavlja Haiti in Mozambik.
Izvršna direktorica Unicefa Catherine Russell pričakuje, da bo s stopnjevanjem vplivov podnebnih sprememb vse pogosteje prihajalo do razseljevanja. “Okrepiti moramo prizadevanja, da povečamo odpornost skupnosti na vremenske katastrofe, da zaščitimo otroke, ki jim grozi razseljevanje, in podpremo tiste, ki so že izgubili svoje domove,” je dodala.
Da so v naravnih nesrečah vedno najbolj ranljivi in prizadeti ravno otroci, ki niso krivci za te pojave, je v izjavi poudaril izvršni direktor Unicefa Slovenija Tomaž Bergoč in kot primer posledic podnebnih sprememb izpostavil neurje Daniel, ki je povzročilo poplave v Libiji, Grčiji, Turčiji in Bolgariji.
Poročilo Unicefa sicer predvideva, da bo število razseljenih otrok še naraslo. Zaradi poplavljanja rek bi bilo lahko v naslednjih 30 letih razseljenih skoraj 96 milijonov otrok, zaradi ciklonskih vetrov 10,3 milijona, zaradi nevihtnih valov pa 7,2 milijona otrok, so še sporočili iz Unicefa.