
Spolno nasilje nad otroki na Haitiju se je lani glede na leto 2023 povečalo za desetkrat in je telesa otrok spremenilo v bojišče, je danes v Ženevi opozoril tiskovni predstavnik Sklada Združenih narodov za otoke (Unicef) James Elder. V državi, ki jo pretresa nasilje tolp, Unicef opozarja tudi na 70-odstotno povečanje rekrutiranja otrok v tolpe.
“Osupljivo tisočodstotno povečanje spolnega nasilja nad otroki na Haitiju je njihova telesa spremenilo v bojišča,” je dejal Elder na novinarski konferenci v Ženevi. Izpostavil je, da je do tega povečanja prišlo zaradi oboroženih skupin, ki nad otroki izvajajo nepredstavljive grozote, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot primer spolnega nasilja je navedel primer 16-letnice, ki so jo ugrabili oboroženi moški ter mesec dni drogirali in posiljevali, ko pa so ugotovili, da zanjo ne bodo dobili odkupnine, so jo izpustili.
Unicef v sporočilu za javnost, ki ga je objavil na svoji spletni strani, opozarja, da so na Haitiju razmere dramatične, saj so leta političnih nemirov ter uničujoče revščine in neenakosti spodbudila rast oboroženih tolp, ki nadzirajo že 85 odstotkov prestolnice Port-au-Prince.
Ker otroci nimajo drugih možnosti za preživetje ali zaščito, so vse pogosteje prisiljeni, da se tolpam pridružijo. V zadnjem letu se je tako rekrutiranje otrok povečalo za 70 odstotkov. Ocenjujejo, da je med člani tolp že do polovica otrok, med njimi so nekateri stari osem let.
Zaradi nasilja se je od lanskega septembra število notranje razseljenih otrok povečalo za 48 odstotkov na več kot pol milijona, tako da je sedaj skoraj vsak osmi otrok v državi razseljen, še navaja Unicef, ki opozarja, da pod stalno grožnjo oboroženega nasilja na Haitiju živi kar 1,2 milijona otrok.
Da bi ustavil ta peklenski krog, je Unicef med drugim skupaj s partnerji v državi vzpostavil 32 mobilnih varnih prostorov za preprečevanje nasilja na podlagi spola, vendar po navedbah Anse lani ni dobil niti 30 odstotkov potrebnih 221,4 milijona dolarjev nujnih sredstev za Haiti.
Haiti že desetletja pestijo revščina, politične krize in naravne nesreče. S porastom nasilja oboroženih tolp se obubožana karibska država sooča vse od umora predsednika Jovenela Moiseja julija 2021. Po podatkih Združenih narodov je bilo lani v nasilju ubitih več kot 5600 ljudi, približno tisoč več kot leta 2023. Več kot milijon Haitijcev pa je bilo prisiljenih zapustiti domove, poroča francoska tiskovna agencija AFP.