Trumpova zmaga na krilih mladih volivcev

Novi predsednik ZDA Donald Trump je po zmagi na volitvah pohvalil sina Barrona in mu pripisal zasluge za osvojitev drugega predsedniškega mandata. Barron naj bi očetu svetoval, kako taktično nastopati v medijih, ki jih spremljajo mladi. Jeremy Boissinot, ustanovitelj podjetja Favikon, je na X zapisal: »Najhujša nočna mora establišmenta ni Donald Trump. To je njegov najstniški sin. Z eno odločitvijo je razburkal glavne medije.«

Zgodilo se je nekaj brez primere: predsedniški kandidat je popolnoma opustil nastope v tradicionalnih medijih. Namesto tega se je posvetil podkastom, YouTubu in sodelovanju z ustvarjalci spletnih vsebin. Donald Trump se ni zanašal na televizijske hiše, kot sta CBS in NBC, in je svojo pozornost raje usmeril na alternativne medije, ki so priljubljeni med mlajšimi moškimi volivci. S tem je dosegel ključno volilno bazo, ki jo sestavljajo mladi, moški in rasno raznoliki volivci, ki predstavljajo približno deset odstotkov elektorata v ključnih nihajočih državah.

Barron je svojega očeta spodbudil k pojavljanju v podkastih, kot so The Joe Rogan Experience, Flagrant in Theo Von Show, ki so vsi zelo priljubljeni pri mlajših od 30 let. Glede na anketo NBC News je Trump pridobil večji delež volivcev, mlajših od 30 let, kot katerikoli republikanski predsedniški kandidat od leta 2008. Mladi se bolj kot starejši volivci običajno zanašajo na ljudi v svojih skupnostih, ki jim zaupajo, kar bi lahko pomagalo razložiti vpliv internetnih osebnosti, kot je Joe Rogan. Ta je v svojem podkastu na predvečer volitev podprl Trumpa. The Joe Rogan Experience je po podatkih Edison Research najbolj priljubljen podkast v ZDA. 56 odstotkov njegovih poslušalcev je starih od 18 do 34 let, 81 odstotkov sledilcev je moških. S 14,5 milijona sledilcev na Spotifyju in 17,5 milijona naročnikov na YouTubu je postal Rogan sinonim za odprto in nefiltrirano razpravo o najrazličnejših temah, od znanosti in politike do komedije in teorij zarote.

Številke govorijo same zase. Nastopi v podkastih so prinesli večji odziv kot televizijski intervjuji, posnetki s Trumpom na YouTube so postali viralni. Meme kultura je postala legitimno orodje kampanje. Tradicionalni mediji so izgubili svojo moč nadzora pretoka informacij in promoviranja določenih agend. Format podkasta tudi omogoča dolge in poglobljene pogovore, ki so Trumpu omogočili, da predstavi svoja stališča in načrte na način, ki ga tradicionalni mediji ne omogočajo. Trump je na ta način uspešno nagovoril tudi študente na univerzitetnih kampusih, na katere vplivajo Rogan, Von in druge internetne osebnosti. Mnogi od teh moških se počutijo zapostavljene, ko gre za ekonomske priložnosti. Odgovor, ki ga ponuja Trump je zelo preprost – Biden/Harrisova administracija vam je naredila krivico, ker vam nalaga preveč davkov, zato ne zaslužite toliko denarja, kot ste ga pred pandemijo. Kamala Harris kot gostja ni sodelovala pri Roganu, a je bila gostja v drugih podkastih, kot sta Call Her Daddy in All the Smoke. Njena prisotnost v podkastih je imela na volivce mešane učinke. Anketa, ki jo je izvedla univerza Suffolk v sodelovanju z USA Today, je pokazala, da je le okoli 27 odstotkov volivcev res poslušalo katerega od njenih podkastov, skoraj 50 odstotkov pa jih je izjavilo, da jih je njena udeležba v teh oddajah odvrnila od glasovanja zanjo.

Nova tiskovna predstavnica v Beli hiši Karoline Leavitt je ob predstavitvenem nastopu dejala, da je v  sobi za medije rezerviran dodaten sedež za »glasove novih medijev«. »Ne glede na to, ali ste ustvarjalec vsebin na TikToku, bloger, podkaster, če ustvarjate legitimne novičarske vsebine, vam bo dovoljeno, da zaprosite za novinarsko akreditacijo v tej Beli hiši,« je dejala Leavitt. Trump bo tudi v predsedniškem mandatu nadaljeval s sodelovanjem z alternativnimi medijskimi vplivneži, ki bodo po novem sedeli v novinarski sobi Bele hiše. Trumpovemu profilu populista, ki ga bolj kot politična vsebina privlači spektakelski vidik političnega delovanja, bolj ustrezajo neformalni, zabavljaški pogovori s podkasterji, v katerih lahko sproščeno razpreda o usodi ZDA in sveta.

Simon Smole

Back to top button