
Hitro rastoči ameriški izdelovalec električnih avtomobilov Tesla je v zadnjem četrtletju lani v primerjavi z enakim četrtletjem 2020 čisti dobiček povečal za 760 odstotkov na 2,32 milijarde dolarjev. To je skupaj z rastjo prihodkov preseglo pričakovanja analitikov. A v podjetju so ob tem opozorili na nadaljevanje težav v dobavnih verigah.
Prilagojeni dobiček družbe, ki je sedež iz Kalifornije preselil v zvezno državo Teksas, je dosegel 2,54 dolarja na delnico, analitiki pa so napovedovali 2,36 dolarja.
Prihodki so narasli za 65 odstotkov na 17,72 milijarde dolarjev, pričakovanja pa so se gibala okoli 16,6 milijarde dolarjev. Podjetje je sporočilo, da bi bil uspeh veliko večji, če ne bi bilo hudih motenj v oskrbovalnih verigah, ki bremenijo skoraj celotno avtomobilsko panogo in pretežni del predelovalne industrije.
Delnice Tesle so se do konca rednega dela borznega trgovanja v sredo podražile za 2,07 odstotka na 937,41 dolarja, v podaljšanem trgovanju po objavi rezultatov pa nato pocenile za odstotek na 928,05 dolarja. Pocenile so se zato, ker je podjetje napovedalo nadaljevanje težav v oskrbovalnih verigah tudi v tem letu.
Tesla je lani dostavil skupaj 936.172 električnih vozil, kar je 87 odstotkov več kot leta 2020, samo v zadnjem četrtletju pa 308.600 vozil. Letni dobiček je lani z 721 milijonov v 2020 narasel na 5,5 milijarde dolarjev, prihodki pa so se okrepili z 31,5 milijarde na 53,8 milijarde dolarjev.
Glavni izvršni direktor Tesle in najbogatejši Zemljan Elon Musk je sicer za v kratkem napovedal predstavitev napredka podjetja pri izdelavi električnih tovornjakov in načrte za sistem upravljanja vozil brez šoferja ter novih 25.000 dolarjev vrednih dostopnih avtomobilov.
Konec lanskega leta so v tovarni v Austinu v Teksasu začeli s proizvodnjo avtomobila model Y, tam pa bodo enkrat v prihodnje začeli tudi z izdelavo že pred časom predstavljenih novih poltovornjakov cybertruck.