
Evropa in ZDA morata sodelovati na področju varnosti, je po današnjem srečanju evropskih voditeljev v Parizu poudaril nemški kancler Olaf Scholz. Britanski premier Keir Starmer je medtem poudaril, da lahko samo varnostna jamstva ZDA odvrnejo Rusijo od ponovnega napada na Ukrajino.
“Zveza Nato je vedno temeljila na našem sodelovanju in deljenju tveganj, kar zagotavlja našo varnost. Tega se ne sme nikoli postaviti pod vprašaj,” je po srečanju z voditelji sedmih drugih evropskih držav, EU in Nata pri francoskem predsedniku Emmanuelu Macronu povedal nemški kancler.
Poudaril je, da je treba Ukrajini omogočiti, da bo nadaljevala svojo pot v Evropsko unijo, da bo lahko branila svojo demokracijo in suverenost ter ohranila močno vojsko, poročajo tuje tiskovne agencije.
“Da bo to možno tudi v času miru, pa bomo potrebni tudi mi ter naši ameriški in mednarodni partnerji,” je povedal in poudaril, da se o prej omenjenih zadevah ni mogoče pogajati.
Britanski premier Starmer pa je po srečanju v Parizu dejal, da je “varnostno jamstvo ZDA edini način za učinkovito odvračanje ponovnega napada Rusije na Ukrajino”, poroča britanski BBC.
Napovedal je, da se bo prihodnji teden v Washingtonu srečal z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, s katerim bosta govorila o ključnih elementih trajnega miru v Ukrajini. Po povratku v domovino se namerava znova srečati z evropskimi kolegi.
Ponovil je, da je pripravljen v Ukrajino poslati britanske vojake kot mirovne sile, če bo dosežen trajen mir. Scholz na drugi strani vztraja pri tem, da je še “povsem prezgodaj” za razpravo o tem.
Francoski predsednik je danes predsednike vlad Nemčije, Velike Britanije, Italije, Poljske, Španije, Danske in Nizozemske, predsednika Evropskega sveta in Evropske komisije ter generalnega sekretarja zveze Nato gostil na pogovorih o evropski varnosti in vojni v Ukrajini.
Potekali so v senci dogovora ameriškega predsednika Donalda Trumpa in ruskega predsednika Vladimirja Putina, da njuni državi začneta pogajanja o končanju vojne v Ukrajini. V Evropi se ob tem pojavlja bojazen, da za pogajalsko mizo ne bo evropskih predstavnikov.
Washington je obenem prejšnji teden evropskim zaveznicam poslal vprašalnik, v katerem med drugim poizveduje, v kolikšni meri so pripravljene prispevati k varnostnim jamstvom za Ukrajino, tudi z napotitvijo vojakov za vzdrževanje miru.
Visoki predstavniki nove ameriške administracije pa so v zadnjem času še okrepili pozive, da mora Evropa prevzeti večje breme za svojo varnost.