Rusija in Kitajska nista uspeli blokirati zasedanja Varnostnega sveta ZN o ruskih grožnjah Ukrajini

Rusija in Kitajska sta skušali blokirati današnje zasedanje Varnostnega sveta ZN o ruskih grožnjah Ukrajini, vendar je njun predlog dobil le dva glasova podpore, tri države so se vzdržale, deset držav pa je glasovalo za zasedanje, ki se je tako začelo.

 

 

Ruski veleposlanik pri ZN Vasilij Nebenzija je pred zasedanjem dejal, da to Varnostnega sveta ne bo poenotilo, ampak gre za poskus zganjanja histerije s strani ameriških kolegov. “Tako imenovana ruska agresivna dejanja so nekaj, kar želijo narediti sami, tudi znotraj Varnostnega sveta,” je dejal.

“Ta histerija je škodljiva tudi za Ukrajino, katere predsednik je pred dnevi prosil zahodne države, naj ne zganjajo histerije glede namestitve ruskih enot blizu meje,” je dejal in zasedanje opredelil kot izkoriščanje Varnostnega sveta za propagando.

Ameriška veleposlanica Linda Thomas-Greenfield je pred zasedanjem dejala, da so od ruskih kolegov slišali, da je bilo zasedanje sklicano, da bi bilo vsem neprijetno. “Pomislite, kako bi vam šele bilo neprijetno, če bi imeli na meji 100.000 vojakov, tako kot jih ima Ukrajina,” je dejala.

Kitajski veleposlanik Chen Xu je zasedanje označil za “mikrofonsko diplomacijo” v času, ko bi bila ustreznejša tiha diplomacija.

Zasedanje se je začelo po glasovanju in Thomas-Greenfieldova je uvodoma dejala, da gre za največjo mobilizacijo enot v Evropi v zadnjih desetletjih. “V tem trenutku Rusija pošilja še več enot in orožja. Doslej je z 2000 železniškimi vagoni pripeljala enote in orožje na mejo z Ukrajino,” je dejala.

Ruska dejanja so nato kritizirali predstavniki Albanije, Francije in Velike Britanije, ki so bolj ali manj ponovili besede ameriške veleposlanice ter izrazili trdno podporo suverenosti in ozemeljski neodvisnosti Ukrajine.

Po zasedanju Varnostnega sveta se ne pričakuje noben formalen ukrep, saj ima Rusija pravico do veta.

Source
STA
Back to top button