
Predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa Mike Johnson je v ponedeljek sporočil, da ne bodo obravnavali predloga zakona o novi pomoči tujini v sedanji obliki, čeprav ga bo senat verjetno sprejel s podporo tako demokratov kot republikancev, poročajo tuje tiskovne agencije.
Predlog zakona o pomoči tujini v vrednosti 95 milijard dolarjev vključuje sredstva za boj Izraela proti palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas in za Tajvan, levji delež 60 milijard pa je namenjen Ukrajini za obnovo zalog streliva, orožja in drugih ključnih potreb v vojni proti Rusiji. Predlog, o katerem bi senat po poročanju francoske tiskovne agencije AFP lahko dokončno glasoval danes, ne vključuje sprememb ameriške politike priseljevanja.
Johnson je do predloga zakona kritičen, ker ne vsebuje ukrepov za zaščito meje med ZDA in Mehiko pred priseljenci. “Ker od senata nismo prejeli niti ene spremembe glede politike na meji, bo moral predstavniški dom pri teh pomembnih zadevah še naprej delovati po svoji volji,” je poudaril Johnson v izjavi, objavljeni v ponedeljek.
Johnson je v preteklosti že predlagal, da bi lahko predstavniški dom zakonodajo razdelil v ločene predloge zakonov. Po besedah senatorja Johna Thuna ni jasno, kaj bo Johnson storil, je pa verjetno, da bodo v predstavniškem domu, kjer imajo tesno večino republikanci, obravnavali vsaj del svežnja o pomoči Izraelu.
Ameriška pomoč tujini je prejšnji teden po večmesečnih pogajanjih zašla v slepo ulico, ker senat ameriškega kongresa ni potrdil kompromisnega zakonskega predloga o pomoči tujini, ki je vključeval tudi ukrepe za zaščito meje med ZDA in Mehiko pred priseljenci. Predlog zakona po mnenju republikancev ni bil dovolj obsežen za omejevanje migracij. Proti je glasovalo tudi pet demokratov, ki zavračajo zaostrovanje politike do migrantov.
Vodja senatne večine Chuck Schumer je zato iz predloga umaknil določila glede zaščite južne meje ZDA.
V četrtek je senat naredil korak naprej in privolil, da bo preučil besedilo zakona, v nedeljo pa je na proceduralnem glasovanju podprl nadaljevanje zakonodajnega postopka za sveženj pomoči tujini.
Da bi zakon začel veljati, ga morata sprejeti tako senat kot predstavniški dom, nato pa ga mora podpisati še ameriški predsednik Joe Biden.