
Papež Frančišek je danes ob začetku obiska v Bahrajnu nagovoril visoke državne uradnike, med njimi tudi kralja Hamada bin Isa al Kalifo, in jih pozval k spoštovanju človekovih pravic ter zahteval varne in dostojanstvene pogoje za vse delavce. Tekom obiska, ki bo trajal do nedelje, si bo med drugim prizadeval tudi za dialog z muslimanskim svetom.
Papež je v svojem govoru uvodoma izpostavil pomen spoštovanja in spodbujanja človekovih pravic. “V prvi vrsti mislim na pravico do življenja in na dejstvo, da je treba to pravico vedno zagotavljati,” je dejal.
Prav tako je zahteval varne in dostojanstvene pogoje za vse delavce ter opozoril, da v nasprotnem primeru delo pogosto privede do resnega tveganja za socialno nestabilnost in ogroža človeško dostojanstvo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Delo je dragoceno kot kruh, a pogosto je ta kruh zastrupljen, saj ljudi zasužnji,” je poudaril papež in dodal, da so delavci v teh primerih zreducirani zgolj na sredstvo za proizvodnjo bogastva.
Njegove izjave prihajajo po tem, ko so v torek številne organizacije za človekove pravice papeža pozvale, naj pritisne na Bahrajn, da ustavi vse usmrtitve, odpravi smrtno kazen ter resno razišče obtožbe o mučenju in kršitvah pravice do poštenega sojenja.
Prav tako so organizacije Frančiška pozvale, naj zahteva boljšo zaščito delavcev migrantov ter izpustitev opozicijskih predstavnikov, novinarjev in drugih, ki so še vedno zaprti od zatrtja prodemokratičnih protestov v Bahrajnu leta 2011.
V nadaljevanju obiska v petek, soboto in nedeljo se bo papež posvetil v Bahrajnu živečim kristjanom. V soboto bo na nacionalnem stadionu daroval mašo, nato pa se bo srečal z več sto mladimi v edini katoliški šoli v državi.
V nedeljo bo odpotoval v prestolnico Manama, kjer ima na programu molitveno srečanje s predstavniki lokalne rimskokatoliške cerkve in opoldansko molitev v cerkvi Srca Jezusovega, nakar se bo odpravil nazaj proti Vatikanu.