Ob obletnici smrti Navalnega poklon njegovemu boju za demokratično Rusijo

Ob prvi obletnici smrti ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega so se v EU danes poklonili njegovim prizadevanjem za demokracijo. Po mnenju zunanjepolitične predstavnice EU Kaje Kallas ruski predsednik Vladimir Putin nosi končno odgovornost za njegovo smrt. V Moskvi ljudje kljubujejo oblastem in polagajo cvetje na grob Navalnega.

EU je ob obletnici smrti Navalnega, ki je umrl 16. februarja lani v zaporu na skrajnem severu Rusije, sporočila, da predsednik Putin in ruske oblasti nosijo “končno odgovornost” za smrt Navalnega.

Navalni je “dal življenje za svobodno in demokratično Rusijo”, je v izjavi dejala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kallas in pozvala k izpustitvi vseh političnih zapornikov v Rusiji.

Medtem ko Rusija krepi rusko agresijo proti Ukrajini, nadaljuje tudi notranjo represijo, usmerjeno proti tistim, ki se zavzemajo za demokracijo, je dodala Kallas. Pri tem je opozorila, da ostajajo odvetniki Navalnega neupravičeno zaprti, skupaj s stotinami političnih zapornikov.

Tudi nemški kancler Olaf Scholz je poudaril, da je Navalni umrl, ker se je boril za demokracijo in svobodo v Rusiji. “Ruski predsednik Putin se brezobzirno bori proti svobodi in njenim zagovornikom. Delo Navalnega je bilo toliko bolj pogumno,” je na družbenem omrežju X zapisal Scholz in dodal, da je njegov pogum naredil razliko in sega daleč onkraj njegove smrti.

Vdova Julija Navalna, ki v izgnanstvu nadaljuje opozicijski boj, pa je privržence pozvala k nadaljevanju boja za “svobodno in mirno” Rusijo.

“Vemo, za kaj se borimo: svobodna, miroljubna in lepa Rusija prihodnosti, tista, o kateri je sanjal Aleksej, je mogoča. Naredimo vse, da uresničimo njegove sanje,” je dejala Navalna v videu, ki ga je danes objavila njena ekipa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na grobu Navalnega v Moskvi se je danes zbralo več sto ljudi, ki so s polaganjem cvetja obeležili obletnico njegove smrti. S tem so se zoperstavili opozorilom prokremeljskih družbenih medijev, da jih bodo opazovale oblasti, ki so Navalnega razglasile za “ekstremista”, navaja AFP.

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa je policija med snemanjem dogajanja dovolila ljudem vstop na pokopališče Borisovsko, kjer je pokopan Navalni.

Med tistimi, ki so prišli na grob Navalnega, so bili po poročanju medijev tudi tuji diplomati, med drugim ameriška veleposlanica Lynne Tracy in veleposlanik EU Roland Galharague.

Navalni, najglasnejši kritik predsednika Putina, je umrl v kazenski koloniji v arktični regiji, kjer je prestajal dolgoletno zaporno kazen. Natančne okoliščine njegove smrti ostajajo nejasne tudi leto dni kasneje. Uradno naj bi umrl zaradi posledic kombinacije bolezni.

Nevladna organizacija Amnesty International (AI) je danes zahtevala, da Rusija pove resnico o njegovi smrti in da odgovorni zanjo odgovarjajo.

“To je priložnost, da spomnimo Putina, da vprašanja o smrti Navalnega ne izginejo, prav tako ne pozivi k odgovornosti,” je dejala generalna sekretarka AI Agnes Callamard ter zahtevala neodvisno in nepristransko preiskavo.

Back to top button