Najstarejša avstralska skalna poslikava 17.300 let stara podoba kenguruja

Avstralski znanstveniki so odkrili doslej najstarejšo znano skalno poslikavo v državi – 17.300 let staro podobo kenguruja. V višino meri dva metra in je z rdečo okro naslikana na stropu skalnega zavetja v zahodnoavstralski regiji Kimberley, ki sicer slovi tudi po starodavnih aboriginskih poslikavah na skalah.

Po pisanju britanskega BBC so strokovnjaki starost poslikave določili na podlagi radiokarbonske analize fosiliziranih osjih gnezd, ugotovitve pa objavili v reviji Nature Human Behaviour.

Pionir na tem področju Damien Finch z Univerze v Melbournu je povedal, da sicer zelo redko gnezda najdejo tako pod kot nad umetnino. Tokrat pa so jih in ekipa je lahko določila tako minimalno kot maksimalno starost umetnine.

“Z radiokarbonsko analizo smo datirali tri gnezda, ki so bila locirana pod sliko in tri, zgrajena nad njo. Tako smo ugotovili, da je slika stara med 17.500 in 17.100 let, najverjetneje 17.300 let,” je povedal Finch. Po pisanju BBC gre glede na datacijo za najstarejša znano slikarijo v Avstraliji.

Soavtor študije Sven Ouzman z Univerze v zahodni Avstraliji meni, da bi lahko obstajala povezava med sliko kenguruja in prazgodovinsko umetnostjo v drugih regijah.

“Podoba kenguruja je podobna poslikavam na skalah na otokih v jugovzhodni Aziji izpred več kot 40.000 let, kar kaže na kulturne povezave in namiguje na še starejšo umetnost v Avstraliji,” je povedal Ouzman.

Kot še piše BBC, so v začetku letošnjega leta raziskovalci na otoku Sulavezi v Indoneziji našli doslej najstarejšo znano jamsko upodobitev živali na svetu, 45.000 let staro upodobitev svinje v naravni velikosti. Za doslej najstarejšo znano risbo pa velja 73.000 let stara risba v Južni Afriki, ki spominja na ključnik.

Source
sta.si
Back to top button