Na Japonskem potrdili prvi primer opičjih koz

Na Japonskem so potrdili prvi primer opičjih koz, je danes sporočila guvernerka Tokia Juriko Koike. Prvi primer so potrdili le nekaj ur zatem, ko je japonska vlada sklicala sestanek delovne skupine za zbiranje informacij, pripravo na testiranje in sprejem bolnikov v bolnišnicah, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

 

“Gre za moškega v tridesetih letih, ki je v preteklosti potoval v tujino in se je vrnil iz Evrope. To je prvi primer opičjih koz na Japonskem,” je povedala Koike in dodala, da je bil moški hospitaliziran v Tokiu. Več podrobnosti ni navedla.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v soboto opičje koze razglasila za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju, kar je najvišja stopnja opozorila za pripravljenosti na zdravstveno krizo, ki ga lahko izda WHO. Po zadnjih podatkih WHO so v 75 državah potrdili okoli 16.000 primerov okužb in pet smrti.

Po razglasitvi je WHO vladam držav po svetu izdal priporočila za omejevanje izbruha okužb. Ob tem je generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus izpostavil, da se je potrebno izogniti stigmi v zvezi s to boleznijo, saj sta prav stigma in diskriminacija po njegovih besedah lahko enako nevarni kot virus. Doslej so namreč največ okužb z opičjimi kozami zabeležili med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Opičje koze so se v začetku maja začele po svetu širiti iz zahodnoafriških in srednjeafriških držav, kjer je bolezen endemična. Večino novih primerov okužb so zabeležili v Zahodni Evropi. Evropska agencija za zdravila (Ema) je v petek predlagala odobritev uporabe cepiva proti črnim kozam tudi za omejevanje okužb z opičjimi kozami.

Source
STA
Back to top button