
Moldavci so v nedeljo z izjemno majhno večino podprli približevanju EU – za vpis članstva v EU kot strateškega cilja v ustavo je po skoraj vseh preštetih glasovih glasovalo 50,4 odstotka volivcev. Predsednica Maia Sandu, ki se bo za nov mandat morala potegovati v drugem krogu, je za tako tesen izid okrivila vmešavanje Rusije, ki očitke zanika.
Glede na zadnje objavljene rezultate osrednje volilne komisije, je po 99,5 odstotka preštetih glasov za vpis članstva v EU kot cilja v ustavo glasovalo 50,4 odstotka volivcev, proti pa 49,6 odstotka. Vsega skupaj gre za razliko približno 12.000 glasov.
Gre za presenetljiv rezultat, saj naj bi bil glede na ankete pred glasovanjem uspeh referendumskega vprašanja zagotovljen. Ob postopnem kapljanju izidov je sprva celo kazalo, da bodo Moldavci približevanje EU v državi z 2,6 milijoni prebivalcev, ki meji na Romunijo in Ukrajino, celo zavrnili.
Proevropska predsednica Maia Sandu je ponoči, ko je še kazalo na neuspeh referenduma, navedla obtožbe tujega vmešavanja vmešavanje prek kriminalnih skupin. Kot trdi predsednica, obstajajo dokazi o 300.000 kupljenih glasovih, več deset milijonov evrov pa je bilo po njenih besedah porabljenih za laži in propagando.
Pri tem ni neposredno omenila nobene države, so se pa že pred volitvami pojavljala svarila pred vmešavanjem Rusije. Ta je danes pozvala Sandu, naj za to predstavi konkretne dokaze. “To so resne obtožbe. Če zaradi nekih kriminalnih skupin ni prejela glasov, mora predstaviti dokaze,” je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Obenem je izrazil prepričanje, da so se na volitvah dogajale nepravilnosti, češ da veliko podatkov zbuja vprašanja. “Priča smo povečanju števila glasov za Sandu in usmeritev proti Evropski uniji, ki ga je težko pojasniti,” je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Istočasno z referendumom so namreč potekale predsedniške volitve, na katerih je Sandu sicer uspelo zmagati z 42 odstotki glasov. Za vnovičen mandat se bo morala v drugem krogu 3. novembra pomeriti z nekdanjim tožilcem Alexandrom Stoianoglujem, ki ga podpirajo proruski socialisti in je osvojil podporo 26 odstotkov volivcev, kar je več od pričakovanega.
Kišinjov je junija letos začel pristopna pogajanja z EU, obenem pa ima Rusija v Moldaviji, eni najrevnejših držav v Evropi, tradicionalno velik vpliv.