
Veliko povpraševanje po cepivu proti covidu-19 je ameriškemu proizvajalcu cepiv Moderna omogočilo prvi četrtletni dobiček doslej. V prvem četrtletju letos je znašal 1,2 milijarde dolarjev, potem ko so v enakem obdobju lani stroški raziskav in razvoja privedli do 124 milijonov dolarjev izgube, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Prihodki od prodaje so porasli za osem milijonov na 1,9 milijarde dolarjev. Od tega so prihodki od prodaje cepiva proti covidu-19 znašali 1,7 milijarde dolarjev.
Družba je izboljšala napoved poslovanja v celotnem poslovnem letu, in sicer po novem pričakuje 19,2 milijarde dolarjev prihodkov, medtem ko naj bi ti po prejšnji napovedi znašali 18,4 milijarde dolarjev. Za primerjavo: konkurent Pfizer, ki je cepivo proti covidu razvil skupaj z nemško družbo BioNTech, računa na okoli 26 milijard dolarjev prihodka na letni ravni.
Na Modernino poročilo o poslovanju so se vlagatelji odzvali negativno, tečaj delnic družbe se je v predborznem trgovanju krepko znižal. Medtem ko je čisti dobiček presegel pričakovanja, pa so analitiki pričakovali višje prihodke.
Moderna in drugi proizvajalci cepiva proti covidu-19 so bili sicer v sredo pod pritiskom na borzah, potem ko so ZDA sporočile, da podpirajo pobude, da bi se za zajezitev pandemije ustavilo patentno zaščito cepiv. Danes je pobudo podprla tudi Francija, Nemčija in Avstrija pa sta sporočili, da sta pripravljeni na pogovore o tem.
Več kot 100 članic Svetovne trgovinske organizacije se je zavzelo za zaustavitev postopkov patentne zaščite za cepiva proti covidu-19, da bi jih lahko proizvajalo več podjetij v več državah.
Družba Moderna je bila ustanovljena leta 2010 v ameriškem mestu Cambridge v zvezni državi Massachusetts, konec leta 2018 je začela kotirati na borzi. Kljub temu da je lani beležila skoraj 750 milijonov dolarjev izgube, se je tečaj delnice ob obetih o dobičkonosnem cepljenju proti covidu v zadnjih 12 mesecih povečal za več kot 200 odstotkov. V zadnjem času se je evforija nekoliko polegla, tečaj delnic je v zadnjih treh mesecih upadel za šest odstotkov, poroča dpa.