
Voditelja Francije in Nemčije, Emmanuel Macron ter Olaf Scholz, sta danes v Parizu sporočila, da morata njuni državi delovati skupaj za močno Evropo. V luči inavguracije Donalda Trumpa je nemški kancler povedal, da bo novi ameriški predsednik, ki Evropski uniji grozi s carinami, vsekakor predstavljal izziv za Evropo.
Francoski predsednik Macron in nemški kancler Scholz sta se v francoski prestolnici srečala ob 62. obletnici podpisa Elizejske pogodbe in dva dni po zaprisegi novega predsednika ZDA. Na skupni novinarski konferenci sta v tej luči izpostavila zlasti potrebo po močni Evropi.
Macron je ob jubileju poudaril, da morata Pariz in Berlin okrepiti sodelovanje, ki da je ključno tudi za Evropo.
Scholz pa je glede Trumpa dejal, da “bo – in to je že zdaj jasno – izziv”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Evropa se ne bo skrivala, temveč bo konstruktivna in odločna partnerica,” je še dodal nemški kancler, ob tem pa omenil dolgoletno čezatlansko partnerstvo, ki da predstavlja temelj za bodoče odnose.
Trump, ki je po izvolitvi s trgovinskimi ukrepi najbolj grozil Kitajski, Mehiki in Kanadi, je v torek s carinami zagrozil tudi Evropski uniji.
“Z nami ravnajo slabo, zelo slabo. Tako da se jim obetajo carine,” je dejal na novinarski konferenci v Beli hiši. “Brez tega ni pravičnosti,” je dodal republikanec.
Že dan prej je Trump tarnal zaradi trgovinskega primanjkljaja, češ da EU ne uvaža zadosti ameriških izdelkov, zlasti avtomobilov in kmetijskih proizvodov. To naj bi želel “izravnati” bodisi z uvedbo carin bodisi s spodbudo za nakup več nafte in plina.
Oster trgovinski spor je med ZDA in EU izbruhnil že v času Trumpovega prvega mandata. Ameriški predsednik je leta 2018 uvedel carine na uvoz jekla in aluminija, EU pa se je odzvala s povračilnimi carinami na ameriške proizvode, med drugim burbonski viski in motorna kolesa Harley Davidson.
Scholz se v Parizu mudi ob obletnici Elizejske pogodbe, ki sta jo leta 1963 podpisala tedanji francoski predsednik Charles de Gaulle in nemški kancler Konrad Adenauer ter z njo postavila temelje prijateljstva in sodelovanja med nekdanjima nasprotnicama iz prve in druge svetovne vojne.
Aktualna voditelja Nemčije in Francije se sicer spopadata z notranjepolitičnimi težavami. Macron se je po neuspehu zaveznikov na parlamentarnih volitvah julija lani znašel v težavnem položaju, medtem ko Scholza v kratkem čakajo predčasne parlamentarne volitve, na katerih se mu obeta poraz.