Kenijski predsednik William Ruto je po protivladnih protestih, med katerimi je konec junija umrlo več kot 20 ljudi, razrešil skoraj celotno ministrsko ekipo in napovedal začetek posvetovanj za oblikovanje vlade s široko podporo. Na položaju ostajata le podpredsednik države in zunanji minister, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ruto je razrešil celotno ministrsko ekipo skupaj z generalnim državnim tožilcem, izjemi sta le zunanji minister Musalia Mudavadi in podpredsednik države Rigathi Gachagua. Za razrešitve se je, kot je dejal, odločil po razmisleku, ko je prisluhnil temu, kar so povedali Kenijci, in po oceni dela in dosežkov vlade.
Dodal je, da bo takoj začel široka posvetovanja z različnimi političnimi deležniki, saj želi imenovati novo vlado s široko podporo.
Sprva mirni protesti, ki so kasneje prerasli v nasilje, so se pod vodstvom mladih Kenijcev začeli konec junija in so bili sprva usmerjeni proti spornemu davčnemu zakonu, ki ga je Ruto pozneje umaknil in napovedal, da se bo zavzel za vključevanje mladih ter da jim bo prisluhnil.
Kljub temu so se demonstracije nadaljevale in prerasle v širšo kampanjo nasprotovanja Rutu, ki ga protestniki pozivajo k odstopu.
Potem ko je Ruto leta 2022 prevzel vodenje države, je njegova vlada večkrat dvignila davke. To je utemeljila s potrebo po servisiranju dolga, ki je ob koncu junija znašal 10 bilijonov kenijskih šilingov oz. 73 milijard evrov, kar znaša približno 70 odstotkov BDP. Kenijo je k fiskalnim reformam pozval tudi Mednarodni denarni sklad.
Protestniki Rutu med drugim očitajo odgovornost za več kot 20 smrti med zadnjimi izgredi v državi, ki jih je zadušil tudi z napotitvijo vojske na ulice.