
Kosovska predsednica Vjosa Osmani je v sredo na družbenih omrežjih sporočila, da je Kenija priznala Kosovo kot neodvisno državo. Odločitev je podpisal kenijski predsednik William Ruto. Kenija je s tem postala prva država v zadnjih petih letih in 105. po vrsti, ki je priznala Kosovo. Srbija je odločitev Kenije ostro obsodila.
“Republika Kosovo pozdravlja odločitev Republike Kenije, da prizna Kosovo kot neodvisno in suvereno državo, na podlagi odločitve, ki jo je podpisal predsednik Ruto in jo pred kratkim uradno poslal predsedstvu,” je na družbenem omrežju Facebook v sredo zapisala Osmani.
Kenija je 105. od 193 članic Združenih narodov, ki so priznale Kosovo. Pred tem je Kosovo nazadnje priznal Izrael septembra 2020.
Srbski minister za zunanje zadeve Marko Đurić je za Euronews v srbščini danes izrazil globoko razočaranje Srbije nad odločitvijo Kenije. V odgovor je napovedal “odločne diplomatske ukrepe”, kenijske oblasti pa pozval, naj ponovno razmislijo o tej odločitvi.
Đurić je dejal še, da je Kenija s tem poteptala ne samo večdesetletno prijateljstvo, temveč tudi povelje Združenih narodov. Da to dejanje predstavlja “očitno kršitev mednarodnega prava in neposredno kršitev resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov 1244, ki nedvoumno zagotavlja suverenost in ozemeljsko celovitost Srbije”, je srbsko zunanje ministrstvo opozorilo že v sredo in pri tem ostro obsodilo odločitev Kenije.
Srbija Kosovo obravnava kot del lastnega ozemlja. Isto stališče pa ohranja še pet članic EU – Španija, Romunija, Slovaška, Grčija in Ciper.