
Farmacevtski velikan Johnson & Johnson je v zadnjem četrtletju lanskega leta z rastjo dobička presegel pričakovanja analitikov Wall Streeta, narasli so tudi prihodki, vendar nekoliko manj od pričakovanj. Johnson & Johnson letos pričakuje od tri do 3,5 milijarde dolarjev prihodkov od prodaje cepiva proti covidu-19.
Delnice Johnson & Johnsona so se nemudoma po objavi rezultatov o poslovanju v zadnjem četrtletju lani pocenile za skoraj dva odstotka, kasneje po odprtju borz pa so se začele dražiti in do sredine dneva je njihova cena narasla za 0,77 odstotka na 164,22 dolarja.
Čisti dobiček družbe je z 1,74 milijarde dolarjev oz. 65 centov na delnico v zadnjem četrtletju 2020 narasel na 4,74 milijarde dolarjev oz. 1,77 dolarja na delnico.
Prilagojeni dobiček brez enkratnih stroškov pa je v zadnjem četrtletju lani znašal 2,13 dolarja na delnico, kar je malce več od pričakovanj Wall Streeta.
Prihodki so narasli za 10,3 odstotka na 24,80 milijarde dolarjev, analitiki pa so napovedovali več kot 25 milijard dolarjev. Narasli so predvsem zaradi 1,82 milijarde dolarjev vredne mednarodne prodaje cepiva proti covidu-19. Letos naj bi podjetje tega cepiva prodalo za tri do 3,5 milijarde dolarjev.
Glavni finančni direktor podjetja Joseph Wolk je za televizijo CNBC povedal, da je prodajo prizadela visoka vrednost dolarja. Pomanjkanje delavcev v bolnišnicah je prizadelo prodajo zdravstvenih naprav, enota za zdravje in nego pa je trpela zaradi ozkih grl v oskrbovalnih verigah. Wolk pričakuje, da bo letošnje leto boljše.
Johnson & Johnson je lani ustvaril 93,77 milijarde dolarjev prihodkov. Prihodki od zdravil so od leta 2020 narasli za 14,3 odstotka na 52,08 milijarde dolarjev, od zdravstvenih naprav za 17,9 odstotka na 27,06 milijarde dolarjev, od prodaje izdelkov za zdravje in nego pa za 4,1 odstotka na 14,63 milijarde dolarjev.
Podjetje letos pričakuje med 10,40 do 10,60 dolarja dobička na delnico in med 98,9 do 100,4 milijarde dolarjev prihodkov.
Johnson & Johnson je decembra lani doživel udarec od ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC), ki je proti covidu-19 bolj priporočil cepivi Moderne in Pfizerja kot pa njegovo cepivo, za katerega je bil uvodoma potreben le en odmerek. CDC je potrdil redke primere strjevanja krvi pri mlajših ženskah.
Johnson & Johnson je junija izgubil sodno bitko na vrhovnem sodišču glede plačila odškodnine 2,1 milijarde dolarjev ženskam, ki so zbolele za rakom na jajčnikih po uporabi njegovega otroškega pudra.
Podjetje namerava do konca leta 2023 dokončati proces razdelitve na dve podjetji. Eno bo proizvajalo in prodajalo zdravila ter zdravstvene naprave, drugo pa izdelke za nego in zdravje.