Izraelske sile ponovno zasedajo koridor Necarim v Gazi

Izraelska vojska je danes sporočila, da je v zadnjih 24 urah sprožila kopenske operacije v Gazi z namenom vnovične zasedbe t. i. koridorja Necarim. Do umika izraelskih sil ob uveljavitvi prekinitve ognja je ta Gazo razdvajal na severni in južni del, z vrnitvijo vojske pa bo spet oteženo gibanje civilistov znotraj palestinske enklave.

Širitev kopenskih operacij na koridor Necarim predstavlja še eno kršitev določil dogovora o prekinitvi ognja z gibanjem Hamas. Tega sicer Izrael od januarja redno krši, z obnovljenimi obsežnimi napadi na Gazo pa je v torek od njega dokončno odstopil.

Ponovna zasedba koridorja postavlja pod vprašaj, ali se bodo civilisti še lahko gibali med severom in jugom enklave, piše katarska televizija Al Jazeera.

Izraelska vojska je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa svoje aktivnosti opisala kot “ciljno usmerjene kopenske operacije”, ki vključujejo oblikovanje “delnega tamponskega območja” med severom in jugom Gaze.

Koridor Necarim je okoli šest kilometrov širok pas med Izraelom in Sredozemskim morjem, ki ga je med okupacijo oblikovala in utrdila izraelska vojska. Območja severno od te črte so bila med izraelsko agresijo podvržena najbolj uničujočim napadom, razmere pa so bile še posebej hude v zadnjih mesecih pred sklenitvijo dogovora o prekinitvi ognja.

Več vojakov, ki je služilo na območju omenjenega koridorja, je decembra za izraelski časnik Haaretz pričalo o neselektivnem ubijanju palestinskih civilistov.

Preverite tudi
Close
Back to top button