
Izraelska vojska bi se v skladu z dogovorom o prekinitvi ognja danes morala umakniti z juga Libanona, a kot so pred dnevi sporočile izraelske oblasti se bo umik nadaljeval tudi po dogovorjenem roku. Več sto Libanoncev se je medtem kljub prisotnosti izraelskih sil začelo vračati na jug, kjer pa sta bili v streljanju izraelskih sil ubiti dve osebi.
Libanonsko gibanje Hezbolah in Izrael sta po več kot enoletnem spopadu konec novembra sklenila dogovor o prekinitvi ognja. V skladu z njim se morajo v 60 dneh borci Hezbolaha umakniti severno od reke Litani, okoli 30 kilometrov od meje, izraelska vojska pa se mora umakniti z juga Libanona. Rok za umik se izteče danes, Izrael pa kljub temu vztraja pri zasedbi določenih območij.
Kljub prisotnosti izraelskih sil se je danes po poročanju francoske tiskovne agencije več sto Libanoncev začelo vračati v svoje vasi na jugu države. V streljanju izraelskih sil v dveh krajih na ljudi, ki so se vračali, sta bili po navedbah libanonskega ministrstva za zdravje ubiti dve osebi, še 32 je bilo ranjenih.
Urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja je že v petek sporočil, da “Libanon dogovora o prekinitvi ognja še ni v celoti uveljavil” in da se bo zato umik izraelskih sil nadaljeval tudi po dogovorjenem roku.
“Postopek umika je odvisen od tega, ali se bo libanonska vojska namestila na jugu Libanona ter v celoti in učinkovito izvajala dogovor, pri čemer se bo Hezbolah umaknil za reko Litani,” je še dodal urad. V uradu sicer niso pojasnili, koliko časa namerava izraelska vojska še zasedati območja na jugu Libanona.
Libanonska vojska je nato v soboto opozorila, da je bila zamuda pri izvajanju dogovora “posledica zavlačevanja pri umiku s strani izraelskega sovražnika”. Dodala je, da je “pripravljena nadaljevati z razporeditvijo, takoj ko se izraelski sovražnik umakne”.
Novi libanonski predsednik Joseph Aoun je istega dne s francoskim kolegom Emmanuelom Macronom govoril o potrebi, da se Izrael prisili k spoštovanju dogovora, da bi ohranili stabilnost na jugu države. Aoun je tudi dejal, da mora Izrael prenehati z uničevanjem obmejnih vasi, kar bi preprečilo vrnitev prebivalcev.
Izraelska vojska namreč po navedbah nekaterih libanonskih uradnikov kljub prekinitvi ognja uničuje infrastrukturo na jugu Libanona.