
Večina ameriških analitikov meni, da centralna banka ZDA Federal Reserve (Fed) po zasedanju Odbora za odprti trg (FOMC) danes in v sredo še ne bo zvišala ključne obrestne mere in bo ta ukrep sprejela po zasedanju FOMC v marcu, ko bo potekel program odkupovanja vrednostnih papirjev na podlagi hipotek in obveznic finančnega ministrstva ZDA.
Denarna politika ZDA se sicer zaradi nepredvideno visoke inflacije hitro spreminja. Še septembra je centralna banka napovedovala le eno povišanje ključne obrestne mere v letošnjem letu, sedaj analitiki stavijo na najmanj tri tovrstne ukrepe.
Decembra so centralni bankirji odstopili od mnenja, da je povišana inflacija prehodne narave. V zadnjem mesecu lani je ta na letni ravni dosegla sedem odstotkov, kar je največ od leta 1982. Tudi osnovna inflacija brez cen energije in hrane je bila decembra na letni ravni visoka, 5,5-odstotna.
Trg delovne sile je zdaj v ZDA že skoraj na ravni polne zaposlenosti in to ne bo oviralo višanja obresti. Okrepitev pandemije covida-19 zaradi različice omikron pa prav tako ni tako zelo prizadela gospodarstva in zaposlovanja, kot se je ugibalo uvodoma.
Še vedno pa velja, da naj bi se ključna obrestna mera v največjem gospodarstvu na svetu povišala za 0,25 odstotka s sedanjih med 0 do 0,25 odstotka na med 0,25 do 0,50 odstotka po zasedanju FOMC 15. in 16. marca. Takrat bo potekel program odkupovanja vrednostnih papirjev na podlagi hipotek in obveznic finančnega ministrstva ZDA, s katerim je Fed na višku pandemske krize pomagal ameriškemu gospodarstvu.