Evropski voditelji pozdravljajo padec Asadovega režima (dopolnjeno)

Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes pozdravil padec “barbarskega” režima sirskega predsednika Bašarja al Asada in zaželel Sircem miru. Konec “Asadove diktature” je pozitivno ocenila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas, nemški kancler Olaf Scholz pa jo je označil za “dobro novico”.

“Barbarska država je padla. Končno,” je Macron po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes zapisal na omrežju X. “Poklanjam se sirskemu ljudstvu, njihovemu pogumu in potrpežljivosti. V tem trenutku negotovosti jim pošiljam svoje želje po miru, svobodi in enotnosti,” je dodal.

“Konec Asadove diktature je pozitiven in dolgo pričakovan razvoj dogodkov. Prav tako kaže na šibkost Asadovih podpornikov, Rusije in Irana,” je na X zapisala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kallas. “Naša prioriteta je zagotavljanje varnosti v regiji. Sodelovala bom z vsemi konstruktivnimi partnerji, tako v Siriji kot v regiji,” je dodala.

Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je izpostavil, da je “Asadova diktatura povzročila ogromno trpljenja”. “Z njenim koncem se pojavlja nova priložnost za svobodo in mir za vse sirsko ljudstvo. To je ključno tudi za širšo stabilnost regije. EU je pripravljena sodelovati s sirskim ljudstvom za boljšo prihodnost,” je zapisal na X.

Nemški kancler Scholz je v sporočilu navedel, da je “Bašar al Asad brutalno zatiral svoje ljudi”. “Na svoji vesti ima nešteto življenj, številne ljudi je pognal v beg in veliko jih je prispelo v Nemčijo,” je dodal.

Ob tem je izpostavil, da je “zdaj bistveno, da se v Siriji hitro vzpostavi red in zakon,” in da se preneha tuje “vmešavanje” v državo. Po navedbah AFP je imel v mislih predvsem Rusijo, Iran in Turčijo. Kot pred njim zunanja ministrica Annalena Baerbock je pozval k zaščiti manjšin in “politični rešitvi konflikta” v Siriji.

Jordanski kralj Abdulah II. je sporočil, da njegova vlada “stoji ob strani sirskim bratom in spoštuje njihovo voljo in odločitve”. Po njegovih besedah si je treba prizadevati za “stabilnost in se izogibati kakršnemu koli konfliktu, ki bi lahko povzročil kaos”.

Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Izpostavilo je “nujnost ohranjanja nacionalnih institucij in enotnosti države” ter pozvalo vse vpletene strani k dialogu da bi obvarovali življenja sirskega prebivalstva.

Iran, ki je veljal za zaveznika Asadovega režima, je sporočil, da pričakuje nadaljevanje “prijateljskih” odnosov med državama. “Odnosi med narodoma Irana in Sirije imajo dolgo zgodovino in so bili vedno prijateljski. In pričakovati je, da se bodo ti odnosi nadaljevali,” je v sporočilu zapisalo zunanje ministrstvo, potem ko so islamistične uporniške sile na čelu s skupino Hajat Tahrir al Šam davi zavzele Damask in je Asad zapustil državo.

Egipt je pozval vse strani v Siriji, naj “poenotijo cilje in prednostne naloge ter sprožijo obsežen in vključujoč politični proces, ki bo postavil temelje za novo fazo soglasja in notranjega miru”. V sporočilu zunanjega ministrstva je izpostavil zavezanost k sodelovanju z regionalnimi in mednarodnimi partnerji, da bi pomagali Sircem ter omogočili obnovo države in varno vrnitev sirskih beguncev v domovino.

Po poročanju španske tiskovne agencije EFE se je sicer na stotine sirskih beguncev iz Libanona že odpravilo nazaj v Sirijo. Na glavnem mejnem prehodu med državama so se danes vile dolge kolone vozil, ki so čakala na vstop Sirijo. Potniki so ob tem navdušeno vzklikali in pozdravljali padec Asadovega režima.

Sirskemu prebivalstvu so čestitale tudi talibanske oblasti v Afganistanu. “Upamo, da bo tranzicijski proces izveden na način, ki bo skladen s težnjami sirskega ljudstva, s čimer bo tlakovana pot za vzpostavitev neodvisne in storitveno usmerjene islamske vlade,” je sporočilo zunanje ministrstvo.

Preiskovalci ZN za vojne zločine so opisali padec režima kot “zgodovinski začetek” za Sirce. Ob tem so pozvali tiste, ki prevzemajo oblast, naj zagotovijo, da se “grozodejstva”, storjena pod Asadovo oblastjo, ne ponovijo. “Danes je nov zgodovinski začetek za sirsko ljudstvo, ki je v zadnjih 14 letih trpelo neizrekljivo nasilje in grozodejstva,” je sporočila Preiskovalna komisija ZN za Sirijo.

Back to top button