Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes pozdravil padec “barbarskega” režima sirskega predsednika Bašarja al Asada in zaželel Sircem miru. Konec “Asadove diktature” je pozitivno ocenila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas, nemški kancler Olaf Scholz pa jo je označil za “dobro novico”.
“Barbarska država je padla. Končno,” je Macron po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes zapisal na omrežju X. “Poklanjam se sirskemu ljudstvu, njihovemu pogumu in potrpežljivosti. V tem trenutku negotovosti jim pošiljam svoje želje po miru, svobodi in enotnosti,” je dodal.
“Konec Asadove diktature je pozitiven in dolgo pričakovan razvoj dogodkov. Prav tako kaže na šibkost Asadovih podpornikov, Rusije in Irana,” je na X zapisala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kallas. “Naša prioriteta je zagotavljanje varnosti v regiji. Sodelovala bom z vsemi konstruktivnimi partnerji, tako v Siriji kot v regiji,” je dodala.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v izjavi na omrežju X zagotovila, da bo EU pomagala obnoviti Sirijo, ki bo varovala manjšine. “Evropa je pripravljena podpreti varovanje nacionalne enotnosti in obnovo sirske države, ki ščiti vse manjšine,” je zapisala. “Kruta Asadova diktatura je padla. Ta zgodovinska sprememba v regiji ponuja priložnosti, vendar ni brez tveganj,” je dodala. Izpostavila je, da je EU v stikih s ključnimi voditelji v Evropi in regiji ter da spremlja hiter razvoj dogodkov.
Nemški kancler Scholz je v sporočilu navedel, da je “Bašar al Asad brutalno zatiral svoje ljudi”. “Na svoji vesti ima nešteto življenj, številne ljudi je pognal v beg in veliko jih je prispelo v Nemčijo,” je dodal.
Ob tem je izpostavil, da je “zdaj bistveno, da se v Siriji hitro vzpostavi red in zakon,” in da se preneha tuje “vmešavanje” v državo. Po navedbah AFP je imel v mislih predvsem Rusijo, Iran in Turčijo. Kot pred njim zunanja ministrica Annalena Baerbock je pozval k zaščiti manjšin in “politični rešitvi konflikta” v Siriji.
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je prav tako pozdravil padec Asadovega diktatorskega režima ter pozval k zaščiti pravic vseh Sircev. “Po 14 letih brutalne vojne in padcu diktatorskega režima lahko sedaj sirsko ljudstvo izkoristi zgodovinsko priložnost za izgradnjo stabilne in miroljubne prihodnosti,” je zapisal v sporočilu za javnost. Ponovil je poziv k miru in izogibanju nasilju v tem občutljivem času, ob tem pa tudi k zaščiti pravic vseh Sircev.
Jordanski kralj Abdulah II. je sporočil, da njegova vlada “stoji ob strani sirskim bratom in spoštuje njihovo voljo in odločitve”. Po njegovih besedah si je treba prizadevati za “stabilnost in se izogibati kakršnemu koli konfliktu, ki bi lahko povzročil kaos”.
Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Izpostavilo je “nujnost ohranjanja nacionalnih institucij in enotnosti države” ter pozvalo vse vpletene strani k dialogu da bi obvarovali življenja sirskega prebivalstva.
Iran, ki je veljal za zaveznika režima Bašarja al Asada, je sporočil, da pričakuje nadaljevanje “prijateljskih” odnosov med državama. “Odnosi med narodoma Irana in Sirije imajo dolgo zgodovino in so bili vedno prijateljski. In pričakovati je, da se bodo ti odnosi nadaljevali,” je v sporočilu zapisalo zunanje ministrstvo, potem ko so islamistične uporniške sile na čelu s skupino Hajat Tahrir al Šam davi zavzele Damask in je Asad zapustil državo.
Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je v sporočilu za javnost izpostavila, da je treba odgovorne za kršitve človekovih pravic v času strmoglavljenega Asadovega režima privesti pred sodišča in jim soditi v poštenih sodnih postopkih brez možnosti obsodbe na smrtno kazen. Generalna sekretarka organizacije Agnes Callamard vidi zgodovinsko priložnost, da se v Siriji konča desetletje zlorab, ko sta Asad in njegov oče Hafez zakrivila vojne zločine in zločine proti človečnosti, poroča AFP.