
Poljski predsednik Andrzej Duda je danes med obiskom v Zagrebu sporočil, da je generalnemu sekretarju Nata Marku Rutteju poslal pobudo za povečanje obrambnih izdatkov na tri odstotke BDP. S hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem sta govorila še o drugih varnostnih vprašanjih, Duda pa je Zagrebu ponudil tudi poljske stražarje za varovanje meje.
Duda je v Zagreb prispel na povabilo hrvaškega predsednika nekaj več kot mesec dni pred poljskimi predsedniškimi volitvami, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Predsednika sta razpravljala o aktualnih varnostnih izzivih. Duda je povedal, da je generalnemu sekretarju Nata poslal uradno pismo s pobudo, naj se na prihajajočem vrhu zavezništva v Haagu junija sprejme odločitev o povečanju obrambnih izdatkov na najmanj tri odstotke BDP.
Milanović je znova izpostavil problematiko tega odstotka, saj sta po njegovih besedah BDP in cene orožja relativna pojma. Hrvaška je po njegovih besedah zvest zaveznik v Natu, vse zunaj tega pa da je “hladen in neznan svet”, zato bo “opazovala in se ne bo vmešavala”.
Kot je še dejal Milanović, je popolnoma jasno in razumljivo, zakaj se Poljska tako intenzivno oborožuje, ker da se zaradi bližine Rusije mora. Za Hrvaško pa je njen geografski položaj “končno postal blagoslov namesto prekletstva”, je še dodal gostitelj.
Duda je glede vojne v Ukrajini danes izrazil željo, da bi se končala s pravičnim in trajnim mirom. Obenem je poudaril, da je ključno krepiti evropsko obrambo pa tudi proizvodne zmogljivosti za orožje.
Milanovića je tudi pozval, naj Hrvaška poveča število svojih vojakov v Natovi misiji na Poljskem, hkrati pa je ponudil pomoč svoje države hrvaški mejni policiji v boju proti neregularnim migracijam. “Če boste potrebovali pomoč, so poljski mejni stražarji tukaj – dobro opremljeni in usposobljeni,” je še dejal.
Poljska po besedah Dude v obrambo trenutno vlaga okoli pet odstotkov BDP. Izdatke za obrambo ves čas povečuje tudi Hrvaška. Njeni letošnji izdatki za obrambo zdaj dosegajo cilj Nata, ki znaša dva odstotka BDP, do leta 2030 pa jih želijo povečati na tri odstotke BDP.