
Ameriški državni sekretar Antony Blinken bo danes v Berlinu nadaljeval diplomatska prizadevanja za rešitev ukrajinske krize, ki jo je sprožila Rusija. Sestal se bo z nemško zunanjo ministrico Annaleno Baerbock ter kolegi v okviru četverice zaveznic, ki ob ZDA vključuje še Veliko Britanijo, Francijo in Nemčijo.
Po napovedih bodo govorili o skupnih prizadevanjih pri odvračanju ruske agresije proti Ukrajini. To med drugim vključuje pripravljenost zaveznikov in partnerjev na uvedbo ukrepov, ki bi lahko imeli resne posledice in visoke gospodarske stroške za Rusijo. ZDA namreč skupaj z evropskimi zaveznicami ne nameravajo odgovoriti na morebiten napad na Ukrajino z vojaško silo, vendar naj bi bile gospodarske sankcije najostrejše doslej.
V petek naj bi se Blinken v Ženevi srečal z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, da bi ugotovil, ali obstaja diplomatska rešitev ukrajinske krize. Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je ob tem Rusijo obtožila, da lahko vsak trenutek napade Ukrajino. Poudarila je, da je položaj najresnejši doslej in skrajno nevaren.
V Berlin bo Blinken prispel iz Kijeva, kjer se je v sredo z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo pogovarjal v luči grožnje, ki jo vojaško močnejša soseda Rusija predstavlja za Ukrajino, potem ko je na njenih mejah namestila več deset tisoč vojakov, njeni vojaki pa v sosednji Belorusiji sodelujejo na skupnih vojaških vajah.
Blinken je v Kijevu znova izrazil podporo ZDA suverenosti in ozemeljski celovitosti države, ruskega predsednika Vladimirja Putina pa pozval, naj za izhod iz krize izbere miroljubno pot. Če bo izbral konfrontacijo, bo to za Rusijo imelo posledice, je opozoril. Ob obisku so ZDA Kijevu odobrile dodatnih 200 milijonov dolarjev varnostne pomoči. Zelenski se je zahvalil ZDA za podporo in pomoč v teh težkih časih.