Orehova vas je eno najbolj znanih slovenskih motošportnih prizorišč. Motokros ima na progi Radizel dolgo tradicijo, letos pa so v AMD Orehova vas prišli do okroglega jubileja, 60 let delovanja na tem področju.
Obletnico so zaznamovali prejšnji konec tedna s slovesnostjo v tamkajšnjem društvu. Na njej so se zbrali številni, ki so krojili zgodovino motokrosa na Slovenskem.
Kot so zapisali pri krovni nacionalni zvezi AMZS, je AMD Orehova vas nastalo leta 1957, motokros pa je postal glavna dejavnost društva leta 1963, ko so na progi Radizel organizirali prvo dirko.
Že ta je bila mednarodna, tudi z udeležbo avstrijskih dirkačev, domačin Dušan Sluga je takrat končal na sedmem mestu. Že takrat je bilo tekmovanje odmevno. A cilji so bili še višji, prireditelji so želeli Orehovo vas spraviti na svetovni zemljevid motokrosa.
To jim je uspelo 24. maja 1970 z veliko nagrado Jugoslavije, ki je štela tudi za svetovno prvenstvo. Na dirki so nastopili dirkači iz 19 držav, med njimi tudi legende motokrosa.
Kot je govoru izpostavil predsednik društva Anton Breznik, so v 60 letih organizirali 150 dirk, od tega jih je bilo 26 za svetovno prvenstvo. V Radizel so privabili okoli 500.000 gledalcev. S svojimi vozniki je AMD Orehova vas osvojilo 22 naslovov državnega prvaka in 15 naslovov ekipnih državnih prvakov.
“Motokros je imel v Orehovi vasi moč povezovanja med društvi, saj takšnih prireditev, kot je svetovno prvenstvo, ne more izvesti samo en klub. Krajani Orehove vasi in okoliških krajev so vzeli prireditve za svoje. Množično so pomagali po svojih močeh. Izreden posluh so imele tudi občine, pa ne samo Hoče-Slivnica, pač pa tudi Maribor, Rače-Fram, Starše … Tudi v krovni zvezi AMZS smo vedno imeli in imamo še danes pomembno vlogo pri oblikovanju motokrosa,” je v govoru poudaril Breznik.
Izpostavil je nekaj tistih, ki so na vodstvenih položajih pomembno oblikovali AMD Orehova vas: Franc Finguš, Stanko Šmirmaul, Alojz Greif … Seveda pa tudi državne prvake in voznike, ki so zaznamovali Orehovo vas. Sašo Kragelj je kot otrok živel tik ob progi, na njej sta se urila tudi svetovna prvaka Klemen Gerčar in Tim Gajser.
“Z današnje perspektive vidimo, kakšni vizionarji so bili takratni športni delavci, hkrati pa, koliko poguma in volje so imeli, da so v Orehovi vasi začeli gojiti motokros, ki je bil pred 60 leti povsem nova športna disciplina. Organizacija dirk na najvišji ravni in številni uspehi voznikov, ki so rasli z radizelsko progo, upravičujejo sloves Orehove vasi kot zibelke slovenskega motokrosa in dosežkov v tej panogi. Upam, da bodo tudi današnje generacije nadaljevale to tradicijo,” pa je dejal predsednik AMZS Andrej Brglez.
Ob jubileju so odprli tudi razstavo, ki ponuja vpogled v zgodovino motošporta na tem področju, na ogled bo še do 9. decembra.