
Slovesna podelitev Bloudkovih priznanj najbolj zaslužnim športnikom in športnim delavcem ter organizacijam za izjemne dosežke bo v ponedeljek, 3. februarja. Prireditev ob šestdeseti podelitvi najvišjih državnih priznanj za šport bo v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani z neposrednim prenosom na Televiziji Slovenija ob 20. uri.
Letos je do razpisnega roka na Odbor za podelitev Bloudkovih nagrad prispelo 64 predlogov oziroma nominacij. Od tega kar 52 za Bloudkovo nagrado. “Vesel sem, da je bil predlog Bloudkovega odbora, da se v letu olimpijskih iger število nagrad lahko poveča za vse prejemnike olimpijskih medalj, ob soglasju vseh političnih opcij v našem parlamentu, tudi izglasovan. To je seveda odboru nekoliko olajšalo delo,” je izpostavil predsednik odbora Viktor Grošelj.
Finančna vrednost nagrade in plakete je enaka kot lani, nagrada prinaša 11.451 evrov, plaketa, podelili jih bodo deset, pa 3817 evrov. Vodstvo ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport je zagotovilo dodatna finančna sredstva in s tem povečala proračun s 84.000 evrov na 118.327 evrov.
Državni zbor je 18. oktobra lani z vsemi 86 glasovi navzočih poslancev potrdil predlog dopolnitve zakona o Bloudkovih priznanjih. S spremembo se je odpravila dosedanja anomalija, po kateri najvišjega državnega priznanja niso dobili vsi prejemniki olimpijskih odličij.
Zato so se v vladi na pobudo odbora za podelitev Bloudkovih priznanj in po predlogu ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport odločili, da so v obstoječi zakon vnesli določilo, po katerem je športnica ali športnik, ki osvoji olimpijsko, paralimpijsko medaljo, medaljo na olimpijadi gluhih in naglušnih ali medaljo na šahovski olimpijadi samodejno prejemnik Bloudkove nagrade. Tako so med letošnjimi prejemniki nagrade za vrhunski mednarodni športni dosežek tudi Andreja Leški, Toni Vodišek, Franček Gorazd Tiršek, Živa Lavrinc in Dejan Fabčič.
“A še vseeno smo nagrado lahko podelili le trem od 48 nominirancev iz vrst športnikov, trenerjev, športnih funkcionarjev in drugih zaslužnih delavcev na področju športa,” je na zakonodajno omejitev spomnil Grošelj in v nadaljevanju predstavil nov odbor za podelitev Bloudkovih priznanj, ki ga je vlada za naslednja štiri leta potrdila ob koncu lanskega leta.
V njem so poleg Grošlja še podpredsednik Beno Lapajne, Irena Avbelj, Iztok Čop, Jože Okorn, Marika Kardinar, Tone Jagodic, Samo Masleša in Jože Zidar.
Prej omenjena novela zakona o Bloudkovih priznanjih zagotavlja, da bo Bloudkove nagrade prejelo še 36 slovenskih športnic in športnikov, ki so osvojili olimpijsko, paralimpijsko medaljo, medaljo z olimpijade gluhih in naglušnih ali medaljo s šahovske olimpijade.
Med njimi so tudi prvi dobitniki medalj z zimskih OI v samostojni Sloveniji in bronasti v Lillehammerju leta 1994 Jure Košir, Alenka Dovžan in Katja Koren Miklavec ter tudi judoistka Anamarija Velenšek in smučarska tekačica Vesna Fabjan. Grošelj je omenil, da bo podelitev Bloudkovih nagrad, ki bo posebej posvečena le njim, predvidoma junija.
Voditeljica februarske prireditve bo Bernarda Žarn, ob spremljavi glasbenega Big banda slovenske vojske bosta peli Nina Strnad in Maja Keuc. Režiser in scenarist prireditve je Andrej Stražišar iz družbe za umetniško ustvarjanje Teater, tekste sta napisala Filip Gudej in Urša Žlindra.