Po letu premora se danes in v sredo nadaljujejo tradicionalni dnevi Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS), ki prav danes obeležuje 33. obletnico svoje ustanovitve. V Portorožu gostijo strokovnjake iz sveta športa, kulture, politike, medicine, financ in drugih pomembnih področij, ki oblikujejo ali vplivajo na delovanje športa.
Uvodoma so se s filmskim gradivom nacionalne televizije ozrli na letošnje olimpijske igre v Parizu, ki so jih z odličji v najštevilčnejši reprezentanci doslej zaznamovali zlati olimpijki Janja Garnbret in Andreja Leški, srebrni Toni Vodišek, zgodovinske tri slovenske ekipe na OI, med katerimi so bili s četrtim mestom najboljši rokometaši, ter Slovenska hiša v središču francoske prestolnice.
“Iz te izjemne energije, ki jo lahko pričara le šport, bomo nadaljevali po letu premora z dnevi OKS. Velika udeležba kaže, da je bila to prava odločitev. Ob številnih temah se bomo lahko tudi bolj poglobljeno pogovorili, pripravili bomo tudi forum športnikov,” je napovedal predsednik OKS Franjo Bobinac, ki je pozdravil tudi goste iz večine držav nekdanje Jugoslavije ter Albanije.
Dejan Židan, državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, je nato napovedal, da bo posebna skupina OKS in ministrstva pregledala zakonodajo, ki se dotika športa. Februarja bodo sledili predlogi, kako izboljšati zakonodajo v korist športa.
“Dobro leto dni je šport pod našim ministrstvom, to je edinstveno v Evropi in vsi spremljajo, kaj se bo zgodilo. Na stari celini je namreč v posameznih državah urejeno to področje urejeno na različne načine, mi pa smo imeli in še imamo velike mednarodne uspehe. Ob nastopu našega mandata je bila izrečena bojazen, da se bomo osredotočili le na vrhunski šport. A dejstva že sedaj govorijo drugače. A nič nam ne pomaga, da smo veliko naredili na športni infrastrukturi in še bomo. Imamo ta čas 114 odločb za izboljšanje športnih objektov v vrednosti 176 milijonov evrov. Bomo pa delali korake, da se jih bo uporabljalo še bolj aktivno,” je napovedal Židan.
Želijo močno povečati število strokovnih delavcev, ki jih sofinancirajo, ne le v nacionalnih panožnih športnih šolah, ampak tudi na občinski ravni. “Športni strokovnjaki ne smejo biti odvisni le od dobre volje županov. Obenem se oziramo tudi v zamejski šport, saj bomo odprli štiri regijske pisarne OKS. Tako bomo dobili trenerje, ki bodo delali s slovenskimi športniki v društvih v Italiji, Avstriji, na Madžarske in Hrvaškem v slovenskem jeziku,” je en del načrta strnil državni sekretar.
Po mednarodnih raziskavah ima v posameznih evropskih državah okrog deset odstotkov prebivalcev status invalidov. “Zato smo podpisali pogodbo z našim paraolimpijskim komitejem, da bodo zanje dostopne dvorane in športna orodja, v 12 regijskih centrih pa bodo zanje skrbeli športni strokovnjaki, ki bodo dodatno izobraženi za to delo,” je pojasnil Židan.
Ministrstvo bo skupaj z OKS opredelilo 400 vstopnih točk, kjer bo zdravstveni sistem ugotovil, kdo za svoje zdravje potrebuje športne aktivnosti. Zanje bo brezplačno na voljo 60 ur športne vadbe pod strokovnim vodstvom.
“Prav tako bomo spremenili, da se ne bodo otroci srečali s športom šele v tretji tretjini osnovne šole, ko za športno vzgojo skrbijo za to usposobljeni učitelji telesne vzgoje. V vsem omenjenem ne bo nobene revolucije, ampak delamo korake, za katere želimo, da postajajo stalnica. Tako se uresničuje obljuba Matjaža Hana, da bo država začela vračati tudi mednarodno izjemno uspešnemu športu to, kar nam je dal in nam še daje,” je še povedal Židan.
Dogodki se bodo nadaljevali še popoldne in v sredo.